Aktywny wypoczynek

Uprawiaj Nordic Walking także zimą!

Obecnie jedną z bardziej powszechnych i lubianych dyscyplin sportowych stał się marsz z kijkami czyli słynny Nordic Walking. Jak twierdzą specjaliści, jest to sport absolutnie dla każdego – od wyczynowych sportowców, przez osoby z nadwagą, na pacjentach rehabilitacyjnych skończywszy.  Zima to idealna pora roku właśnie dla tej dyscypliny. Tylko u nas historia tej ciekawej dyscypliny, zalety marszów z kijkami oraz zasady doboru sprzętu.

Kilka słów o historii Nordic Walking

Ojczyzną dyscypliny, jaką jest Nordic Walking jest Finlandia. Tam właśnie został on zaprezentowany po raz pierwszy, jako nowa forma aktywności ruchowej, a miało to miejsce w 1997 roku. Początkowo traktowany był, jako „chód narciarski” i stanowił ważną część treningu letnich biegaczy narciarskich, biatlonistów oraz sportowców wyczynowych w kombinacji norweskiej. W dość krótkim czasie, jego zalety docenili również sportowcy – amatorzy. I chociaż nie wróżono mu zbyt długiej kariery oraz zaliczano w poczet sportów rekreacyjnych, dzisiaj Nordic Walking zaskakuje swoją popularnością. Niemal na stałe wpisał się on między innymi w oferty różnego rodzaju ośrodków wypoczynkowych czy gospodarstw agroturystycznych. Często stanowi też ważny element ćwiczeń rehabilitacyjnych czy sportów dla seniorów.

Dlaczego warto maszerować?

Przede wszystkim, dlatego, że chodzenie czy też pozostawanie w ruchu przez dłuższy czas jest zakodowane w naszych genach. Niestety przez tempo życia często o tym zapominamy, przez co narażamy się na wystąpienie u nas różnych problemów zdrowotnych od nadwagi, aż po upośledzenie narządu ruchu. Po drugie marsz z kijkami stymuluje mięśnie brzucha, co również odbija się pozytywnie na pracy układu trawiennego. Warto też nadmienić, że w czasie marszu uruchamia się blisko 90% mięśni całego ciała. To znacznie wpływa na ogólną sprawność oraz przyczynia się do wzmocnienia grup mięśni rzadziej używanych. Tym samym łatwiej modelujemy ciało, gdy podejmujemy walkę o zgrabną sylwetkę. Tego typu trening prowadzi też do rozluźnienia niektórych partii mięśni (barki, kark). Można, więc śmiało porównać jego działanie do dobroczynnego masażu. „Kijkowanie” to również silne wsparcie dla serca, które w krótkim czasie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu czujemy się młodsi i pełniejsi energii. Uprawiając Nordic Walking chronimy też serce przed takimi groźnymi schorzeniami jak: zawał, miażdżyca itp. . Technika pracy z kijkami wymaga również uaktywnienia mięśni piszczelowych i łydek. Ma to wpływ na zmniejszenie ryzyka powstania żylaków oraz zapobiega puchnięciu kostek (nóg). Ponadto według naukowców, marsz z Nordic Walking zwiększa efektywność walki z centymetrami o 30%. Ważne jest przy tym, aby trening trwał nie krócej niż 30 minut, był intensywny lub też opierał się na zmiennym tempie chodzenia.
Jak zatem widzimy „kijkowanie” posiada naprawdę wiele zalet.

Kto w szczególności powinien maszerować?

Właściwie trudno wymienić osoby, którym „kijkowanie” mogłoby zaszkodzić. Bez większego trudu, można też wskazać grupy tych, dla których jest ono wręcz wskazane. Zaliczają się do nich:

  • Początkujący sportowcy – amatorzy;
  • Osoby z nadwagą;
  • Osoby starsze;
  • Kobiety w ciąży;
  • Kontuzjowani sportowcy w fazie rekonwalescencji;
  • Osoby z problemami ortopedycznymi.

Zanim jednak zdecydujemy się na marsze z kijkami, warto skonsultować swój wybór z lekarzem. Z pewnością nie odradzi nam tej dyscypliny, ale może zalecić najlepszą dla nas częstotliwość.

O doborze sprzętu słów kilka

Na zakończenie przybliżymy Wam również sposoby doboru kijków oraz wszelkich innych akcesoriów, potrzebnych do uprawiania tego sportu.

SPRZĘT
Wybieramy specjalne kijki do nordic walking. Najpewniejszego wyboru dokonamy w dobrym sklepie sportowym. Idealne kijki to takie, które:

  • są wykonane z kompozytu włókna węglowego (im lżejsze, tym lepiej i tym wyższą amortyzację nam zapewnią);
  • posiadają ergonomiczną rękojeść wykonaną z korka;
  • zostały wyposażone w końcówki z hartowanej stali, ścięte pod kątem;
  • dodatkowo posiadają specjalne gumowe nakładki – ułatwiające ich bezpieczny transport oraz marsz po twardej nawierzchni;
  • sięgają wysokością Twojego pępka (boczna rękojeść kijka).

BUTY
To najistotniejszy element przygotowań do treningu. Powinny być wygodne, lekkie oraz posiadać system amortyzacji chodu. WAŻNE! Mierząc je, zwróć uwagę, aby między dużym palcem stopy, a czubkiem buta pozostała przestrzeń na szerokość kciuka.

KURTKA
Nawet latem może okazać się niezbędna. Szczególnie, gdy będziesz trenować pod wieczór, kiedy temperatury znacznie spadają. Najlepsza kurtka do Nordic Walking powinna być lekka, wiatro- i wodoszczelna oraz nie może krępować ruchów. Zimą najlepiej stosować styl ubrania na cebulkę.

DODATKOWY SPRZĘT
W zależności od tego, czy chcesz trenować tylko rekreacyjnie, czy też wiążesz z marszem jakiś konkretny cel, potrzebne będą Ci dodatkowe akcesoria. Polecamy w szczególności:

  • lekki plecak (na wodę, jakiś prowiant czy apteczkę);
  • saszetkę – typu nerka, koniecznie z uchwytem na butelkę wody;
  • smartfon z aplikacją sportową np. Endomondo;
  • pulsometr lub zegarek z pulsometrem.

*
Źródła
zdjęcie: paolothedini (pixabay.com)
pozostałe: Nordic Walking – to proste! E. Wosko-Conrads

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top