Kultura

Tradycyjne zwyczaje dożynkowe

źródło: marcin049 (Pixabay.com)

W tradycji ludowej praca nieodłącznie wiązała się z codziennością, dlatego okres świąteczny obchodzono szczególnie uroczyście. Jutro przypada dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który zwyczajowo łączono ze świętem dożynek.

Symbolem dożynek są wieńce wykonywane na drewnianych albo wiklinowych obręczach w kształcie korony. Splata się je z wiązanych u góry pałąków lub słomianych warkoczy. Wieńce przybiera się kolorowymi wstęgami, kłosami, orzechami, kwiatami, ziołami oraz barwnymi papierkami.

Choć w połowie sierpnia prace w polu jeszcze nie ustawały i należało uporać się z nimi do rozpoczęcia adwentu, 15 sierpnia stawał się dla rolników wielkim świętem.

Po żniwach tradycyjnie zostawiano ostatnią garść nie zżętego zboża, które nazywano różnie w zależności od regionu Polski: przepiórką, brodą, pępkiem, wiązką, wiązanką, garstką czy równianką. Owa garstka musiała pozostać na polu aż do jesiennej orki.

Warto wiedzieć, że w różnych regionach Polski dzień dożynek nazywany był w rozmaity sposób – wyżynki, obżynki, okrężne, wieniec, wieńcowe.

Dowodem ciężkiej pracy wykonanej przez żniwiarzy były wieńce dożynkowe, owoce, orzechy, oraz chleb upieczony z ziarna z zżętego dopiero zboża. To właśnie 15 sierpnia szczególnym uznaniem cieszyli się rolnicy, którzy pracowali podczas żniw najciężej.

Najlepsi żniwiarze prowadzili w wieńcach na głowach tzw. orszaki dożynkowe.  Za nimi postępowali zazwyczaj odświętnie ubrani żeńcy oraz pozostali mieszkańcy wsi. Tradycyjnie dożynkowe wieńce święciło się w kościołach, a potem składano w darze dziedzicowi, który to razem z rodziną oraz służbą wynagradzał żniwiarzy. Potem rozpoczynała się uczta z muzyką i tańcami.

Z dożynkami  wiążą się obchody święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane potocznie Matki Boskiej ZielnejW tym dniu w kościołach święci się wieńce albo bukiety. W niektórych miejscowościach np. w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywa się jeszcze i współcześnie uroczysty pogrzeb Matki Boskiej, której figura obnoszona jest podczas procesji.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top