Problemy zdrowotne

TOP-6 najbardziej groźnych dla naszego zdrowia diet cz.1

Dieta to jeden z ważniejszych kroków na drodze do szczupłej sylwetki. Nie wszystkie jednak są tak samo bezpieczne dla naszego zdrowia. Poznaj te, których lepiej unikać lub stosować przez bardzo krótki czas i to koniecznie pod kontrolą dietetyka i po konsultacji z lekarzem.

Dieta Kopenhaska

Obiecuje spektakularne efekty (spadek wagi nawet do 20kg!) w bardzo krótkim czasie (zaledwie 13dni). W efekcie traci się dużo mniej ok. 5-7kg,

Dlaczego jest taka groźna? Dieta jest niezwykle rygorystyczna. Pozwala na dzienne przyjmowanie ok. 800-900kcal. Trwa 13 dni. W jej menu wchodzi zaledwie kilka produktów czyli jajko na twardo, kawa z kostką cukru, szpinak, pomidor, befsztyk wołowy. Jako bonus mogą pojawić się: poważne problemy z koncentracją, osłabienie siły mięśni, wzdęcia i problemy z wypróżnianiem. Ponadto dieta może zaowocować chronicznym zmęczeniem.

Dieta Kwaśniewskiego

To kolejny program odchudzający, który obiecuje szybki efekt, ale nie jest zalecana osobom pragnącym jednocześnie nauczyć się jeść zdrowo.

Na czym polega jej szkodliwość? Otóż największy jej minus to spożywanie zbyt dużej liczby tłuszczu w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Efektem czego mogą być: odwodnienie, rozwój miażdżycy, obciążenie dla nerek, wątroby oraz trzustki (najważniejszych w procesach oczyszczania organizmu narządów). Ponadto dieta ta eliminuje drastycznie ilość spożywanego błonnika – niezbędnego do zachowania prawidłowej pracy jelit, stabilizującego poziom glukozy, regulującego cholesterol oraz chroniącego przed nowotworami.

Dieta Dukana

Jakiś czas temu została oficjalnie uznana za wysoce szkodliwą i niebezpieczną, gdyż jej stosowanie łączyło się ze spożywaniem białka w ilości ponad dwukrotnie przekraczającej zalecane dzienne spożycie. Chociaż dieta obiecuje szybkie efekty, to nie oswaja nas ze zdrowymi nawykami. Poza tym równie szybko pojawia się efekt jo-jo.

Dlaczego jest taka groźna? Przede wszystkim organizm zostaje pozbawiony zupełne dostępu do węglowodanów – źródła energii oraz pożywienia dla mózgu. Po drugie – dieta ogranicza spożywanie niezbędnych witamin i minerałów, a także obciąża mocno nerki, które są zmuszone do intensywniejszego wysiłku, aby usunąć nadmiar gromadzonych toksycznych związków azotowych. Dieta może też zaowocować w trudne do wyleczenia zaparcia i rozregulowaniem gospodarki hormonalnej.

Jak zatem widzimy nie każda dieta chociaż obiecuje szybkie i widoczne efekty, jest dla nas zdrowa. Jeśli bardzo zależy nam na jej zastosowaniu, powinniśmy wcześniej wykonać podstawowe badania oraz uzgodnić jej zastosowanie z dietetykiem, a także skonsultować z lekarzem.

A już za tydzień poznacie kolejne trzy „czarne charaktery” wśród diet. Zapraszamy, a w komentarzach czekamy również na Wasze typy.

*źródło: Poradnik Zdrowie marzec/2018; Super Poradnik _Gdy masz problem z wagą
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top