Ciekawostki

Tekstylia przyjazne środowisku i skórze cz.1

Wybierając się na zakupy odzieżowe naszą uwagę przyciągają kolory, fasony i trendy. Warto jednak przyjrzeć się także materiałom, z jakich zostały wykonane ubrania i postawić na te, które nie szkodzą środowisku, a tym samym są przyjazne dla naszej skóry. Wbrew pozorom jest w czym wybierać…

Dlaczego należy stawiać na eko-tkaniny?

Ubrania, które zalegają w naszych szafach i jakie wciąż nabywamy wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. W kręgu naszych zainteresowań powinny zdecydowanie znaleźć się te, których wyprodukowanie nie szkodzi środowisku naturalnemu. I nie chodzi tu jedynie o ślepe podążanie za trendem „bycia eko”, który od dłuższego już czasu świętuje swoje triumfy, a raczej o to, w jaki sposób takie tkaniny wpływają na nasze ciało. Materiały, które sprzyjają naturze są wolne od pestycydów czy chemikaliów, które mogą podrażniać skórę i wywoływać tym samym reakcje alergiczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, jak długo ubranie – bądź jego resztki – będzie się rozkładało. Proces ten z kolei ma wpływ na to, ile szkodliwych substancji przeniknie do gleby, wody i powietrza, co nie pozostaje też obojętne dla naszego zdrowia.

Jakie tkaniny brać pod uwagę?

  • Len

Nie wymaga wysokiej jakości gleby. Nie potrzebuje też zbyt dużo wody, a ilość pestycydów niezbędnych do jego produkcji, jest minimalna. To wytrzymałe i w pełni biodegradowalne włókno. Przyjazne dla naszej skóry, ponieważ jest to tkanina oddychająca.

  • Bawełna organiczna (ekobawełna)

Produkowana jest bez użycia jakichkolwiek pestycydów. Do jej barwienia używa się zamiast sztucznych barwników – naturalne czyli ekstrakty roślinne oraz glinki. Przy jej produkcji zużywa się minimalną ilość wody. Jest bezpieczna dla naszej skóry, gdyż jest niezwykle delikatna i miękka, nie wywołuje reakcji alergicznych. Często używa się jej z tych właśnie względów do produkcji kolorowych ubranek dziecięcych.

  • Konopie

Ta roślina nie potrzebuje zbyt dużo wody. Przy jej produkcji nie są wykorzystywane pestycydy. Dodatkowo roślina użyźnia glebę, w której rośnie. Powstaje z niej niezwykle wytrzymałe włókno. Tkaniny konopne są bezpieczne dla naszej skóry, ponieważ cechuje je wyjątkowa delikatność, przez co nie wywołują podrażnień i mogą je nosić nawet osoby, cierpiące na problemy dermatologiczne oraz małe dzieci. Ponadto konopie działają korzystnie na nasze zdrowie, gdyż chronią zarówno przed przegrzaniem, jak i przemarznięciem. Wchłaniają też nieprzyjemne zapachy, co pozwala uporać się m.in. z problemem nadmiernej potliwości.

źródła: Poradnik Zdrowie październik/2017; medycznamarihuana.com;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top