Świat i Wydarzenia

Smog coraz bardziej niebezpieczny

Na co dzień musimy zmagać się z wieloma zagrożeniami. Ostatnio do tej listy musimy dołożyć smog, który pojawia się w coraz większej liczbie miast.

Czym w ogóle jest smog?

Nazwa smog pochodzi od połączenia dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła). I tym dokładnie jest, połączeniem zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: mgły, bezwietrznej pogody. Takie połączenie jest niestety coraz częściej obserwowane w naszym kraju i ma niekorzystny wpływ na nas i nasze zdrowie.

Najtrudniejsze chwile przeżywają obecnie osoby, które cierpią na alergie i astmę. Im to powietrze pełne pyłów i zanieczyszczeń szkodzi najbardziej. Jednak coraz częściej nawet u zdrowych osób widać objawy przebywania w niezdrowym środowisku, ponieważ zaczynamy chorować na: przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową czy problemy z układem krążenia. Smog łączony jest także ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory i POChP tj. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Coraz częściej także małe dzieci cierpią z powodu astmy, co także łączone jest z obecnym stanem powietrza.

Do tej pory smog kojarzony był głównie z Krakowem czy Śląskiem. Dziś jest problemem miast w całej Polsce. Lekarze zalecają, aby w dniach, gdy jest on wyjątkowo uciążliwy- jeśli nie musimy- aby nie wychodzić z domu.

W większości większych miast znajdują się stacje pomiarowe, które badają jakość powietrza, którym oddychamy. W dniu dzisiejszym nie najlepsza sytuacja jest w miastach: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Lublin oraz Katowice (jakość powietrza określana, jako zła lub bardzo zła).

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top