Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Skakanka – wyszczupla i …wzmacnia serce!

Kojarzona ze świetną zabawą z dzieciństwa, regularnie wykorzystywana może stać się Twoim orężem w budowaniu sylwetki. Ale to nie wszystko. Sprawdź, jak wiele dobrego dla Twojego ciała może zdziałać skakanka.

Najczęściej używają jej bokserzy, bo wyrabia szybkość i wspomaga koordynację ruchów. Ale skakanka może stać się elementem treningu każdego z nas i co ważniejsze niemal w każdych warunkach – także domowych pod warunkiem, że masz sporo wolnej przestrzeni. W przeciwnym wypadku ryzykujesz kontuzją lub stłuczeniem cennych przedmiotów. Na bezpieczny trening w domowych warunkach, potrzebujesz podłogi drewnianej lub macie do ćwiczeń o antypoślizgowej powierzchni o wymiarach: 120 x 180 cm oraz 25cm nad głową. Unikaj zakupów skakanek na odległość. Aby trening na niej był efektywny i bezpieczny, musisz kupić skakankę o odpowiedniej długości. Jej uchwyty powinny sięgać do pach, w momencie, gdy staniesz na jej środku. W przeciwnym wypadku najlepiej kup skakankę regulowaną, która zapewni Ci odpowiednią jej długość.

Co daje skakanka?

Ten kojarzony z dziecięcymi latami przyrząd może sprawić, że bardzo szybko stracisz niechcianą oponkę. W zaledwie 30 minut można spalić w ten sposób nawet do 400kcal(!). Najefektowniej z niej skorzystasz skacząc na czczo lub wplatając skoki w trening siłowy, jako przerywnik między kolejnymi ćwiczeniami. Inna jej zaleta to wzmocnienie mięśni nóg i ukształtowanie łydek. Regularne treningi z jej wykorzystaniem to również:

  • mniejszy brzuch,
  • kształtniejsze pośladki,
  • ładnie ukształtowane górne partie ciała;
  • silniejsze serce.

Dzięki skakance wyrabiasz swoją gibkość, szybkość i wytrzymałość. i wbrew pozorom –chociaż trening daje mocno w kość, to nie obciąża stawów oraz działa, jak szybki zastrzyk energii. Ponadto dzięki ćwiczeniom z tym przyrządem nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne, przez co jesteśmy mniej narażeni na kontuzje.

Jak wybrać dobrą skakankę?

Wybierając skakankę kieruj się nie jej ceną, ale tym, na jakim poziomie zaawansowania się znajdujesz:

  • początkujący – skakanka z cięższych materiałów i podłużnych elementów; dzięki temu skaczesz wolniej i nie zniechęcisz się zbyt łatwo;
  • zaawansowani – szukaj skakanki z PCV lub sznurkowej, które pozwolą na szybkie skoki i wiele różnych kombinacji.

Jak skakać prawidłowo?

Jeśli myślisz, że chodzi o szybkość – jesteś w błędzie. Prawidłowe skakanie nie oznacza efektywności. ma na celu zadbanie o Twoje bezpieczeństwo w trakcie treningu. dlatego pamiętaj o następujących zasadach:

  1. nigdy nie skacz na twardym podłożu;
  2. unikaj skakania na trawie lub dywanie;
  3. zaczynaj od mniej intensywnych skoków;
  4. pamiętaj o rozgrzaniu mięśni – nóg i rąk.

Najważniejszym elementem prawidłowego skakania jest utrzymanie właściwej postawy czyli:

  • łokcie trzymaj blisko talii;
  • dłonie zamknięte na uchwytach, ale nie zaciśnięte;
  • dłonie z uchwytami ustaw na wysokości talii;
  • skakankę wprawiaj w ruch poruszając nadgarstkami, a nie całymi rękoma;
  • skacz jak najniżej odrywając nogi na ok.2cm od ziemi;
  • cały czas pozostawaj na palcach;
  •  w trakcie skoków uginaj kostki, kolana i biodra.

 

****

źródła:

zdjęcie: Pexels_pixabay.com;
pozostałe: portal.abczdrowie.pl; Be Active! wrzesień/2015

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top