Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Ruch – najlepszy przyjaciel układu nerwowego. Sprawdź, czy wiesz dlaczego?

Na pewno nie raz słyszeliście, że ruch to najlepsze narzędzie do pozbycia się przygnębienia czy stresu. Ale czy wiecie, jakie mechanizmy – prócz wyzwalania hormonów szczęścia – stoją za tą prozdrowotną właściwością ruchu?

W jaki sposób ruch leczy naszą psychikę?

Według naukowców istnieją trzy hipotezy dotyczące tego, w jaki sposób aktywność fizyczna może stać się remedium na depresję czy inne emocjonalne problemy:

hipoteza endorfinowa (najbardziej popularna i znana) – wg niej aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin znanych, jako hormony szczęścia; na tej podstawie oparta jest też teoria euforii biegacza czyli zauważone polepszenie nastroju u osób ćwiczących intensywnie;

hipoteza monoaminowa – wg, której ćwiczenia fizyczne powodują wzrost poziomu monoamin czyli dopaminy, noradrenaliny i serotoniny; następuje to bardzo szybko;

hipoteza termiczna – w trakcie wykonywanego wysiłku dochodzi do podwyższenia temperatury ciała do 40 st C, to z kolei powoduje obniżenie napięcia mięśniowego i doprowadza w efekcie do spadku napięcia psychicznego.

Ponadto specjaliści twierdzą, że ćwiczenia odciągają naszą uwagę od problemów czy przykrych zdarzeń. Dzieje się tak, ponieważ radość i przyjemność, jakie odczuwamy w trakcie wykonywanego wysiłku lub tuż po nim, zastępują miejsce negatywnych doznań. W trakcie regularnie wykonywanych ćwiczeń po pewnym czasie dochodzimy do perfekcji w ich wykonywaniu lub też pokonujemy swoje poprzednie osiągnięcia. Stąd też pojawia się kolejna teza antydepresyjnego charakteru ćwiczeń: fakt, iż stajemy się lepsi w sporcie przekłada się na nasze bardziej pozytywne postrzeganie własnej osoby i swoich możliwości, co wpływa dodatnio na nasze samopoczucie. Uprawiany regularnie sport powoduje też, że zdobywamy pakiet nowych zdolności i umiejętności oraz poprawiamy swoją sprawność. Z tym łączy się kolejna teoria o antydepresyjnym wpływie aktywności – ćwiczenia pomagają w budowaniu poczucia mistrzostwa, co pozytywnie obija się na naszej psychice. Zmusza też do odważniejszego podejmowania się różnych wyzwań – także tych dnia codziennego, co dla osoby z depresją bywa często dość trudne do wykonania. Warto też dodać, że ćwicząc zmienia się na korzyść nasz wygląd, a to prowadzi do wzrostu poziomu samoakceptacji oraz samozadowolenia.

***
Ruch może ustrzec nas przed depresją, nerwicą czy zaburzeniami emocjonalnymi lub dalszym ich rozwojem. Wystarczy poświęcić na aktywność fizyczną od 20 – 45minut dziennie. Musimy jednak pamiętać o systematyczności. Im bardziej zaawansowane są nasze problemy emocjonalne, tym częściej powinniśmy wykonywać wybrany rodzaj aktywności. Tym bardziej, że dowiedziono, iż regularnie uprawiana aktywność fizyczna daje długotrwały efekt podwyższonego nastroju – od kilku miesięcy do nawet pół roku. Dlatego, jeśli chcecie zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne – bez którego trudno jest sprawnie funkcjonować w życiu zarówno w strefie prywatnej, jak i zawodowej – starajcie się jak najczęściej planować aktywny relaks. Jeśli pogoda Was zniechęca, to chociaż potańczcie w domu, albo odwiedźcie najbliższą siłownię czy klub fitness. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup własnego sprzętu do domowego użytku.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top