Problemy zdrowotne

Ruch kontra mózg

O tym, że ruch to dobrodziejstwo dla naszego zdrowia wiadomo nie od dziś. Na uprawianiu przez nas aktywności fizycznej korzysta nie tylko sylwetka czy serce. Naukowcy udowodnili również, że regularnie uprawiany ruch zwiększa obszary mózgu, w tym te odpowiedzialne za pamięć. Zobacz, jakie jeszcze znaczenie ma dla pracy mózgu aktywność fizyczna.

Jak ruch wpływa na działanie mózgu?

Według najnowszych wyników badań na związkiem ruchu a działaniem mózgu, wynika, że osoby, które regularnie uprawiają nawet mało intensywny wysiłek, stają się dużo mniej podatne na wystąpienie choroby Alzheimera. Badania te trwały aż 30 lat (!), co przemawia jedynie za ich wiarygodnością. Prócz tego wykazały one jeszcze więcej korzyści, jakie osiąga mózg, dzięki aktywnemu spędzaniu czasu wolnego. Należą do nich:

  • obniżenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona;
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia epilepsji;
  • zachowanie pamięci w dobrym stanie u chorych na stwardnienie rozsiane;
  • wsparcie przy depresji;
  • ochrona mózgu przed szkodliwym działaniem stresu;
  • lepsze dotlenienie co jest równoznaczne ze sprawniejszą pracą mózgu.

Naukowcy twierdzą również, że ćwiczenia wykonywane 5 razy w tygodniu wpływają pozytywnie na wyostrzenie zdolności poznawczych.  Do aktywnego spędzania czasu wolnego warto namawiać również dzieci. Otóż w przypadku najmłodszych ruch poprawia znacznie zdolność koncentracji uwagi oraz umiejętności szybkiej zmiany wykonywanych zadań. Nie bez znaczenia powinna być też wiadomość, że co najmniej 20 minutowe ćwiczenia o umiarkowanej intensywności u kobiet w ciąży, wpływają korzystniej na szybszy rozwój mózgu noworodka. Ćwiczenia fizyczne są najbardziej korzystne w przypadku osób w podeszłym wieku. Powodują, bowiem, że ich mózg staje się o 10 lat młodszy niż w rzeczywistości, przez co stają się oni o wiele bardziej sprawni umysłowo.

Reasumując – jeśli chcecie jak najdłużej cieszyć się dobrą sprawnością swojego mózgu, starajcie się jak najwięcej czasu przebywać w ruchu. Zachęcajcie do tego również swoje dzieci, a także dziadków czy rodziców w podeszłym wieku.

źródło informacji: Moda na zdrowie sierpień/2016

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top