Ciekawostki

Przytulaj się na zdrowie!

Przytulanie to synonim dobrego dotyku czyli takiego, który zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Ale czy wiecie, jak wiele dobrego dla naszego zdrowia potrafi zdziałać ten gest? Jego niezwykłe działanie odkryli specjaliści z Instytutu Badań nad Dotykiem. Wyraz temu dano w latach 80. XX wieku. Wtedy to dwaj Amerykanie ustanowili datę 23 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Przytulania.

Prosty gest o ogromnej sile

Aby go wykonać wystarczy zbliżyć się do danej osoby i po prostu ją objąć. Wtedy w naszym organizmie dochodzi do wielu korzystnych zmian. Dotyczy to nie tylko sfery psychicznej. Oto ile potrafi zdziałać dla naszego zdrowia przytulanie:

Ratuje życie

Dotyczy to dzieci urodzonych przedwcześnie, a sposób ich przytulania to tak zwane „kangurowanie”. Specjaliści twierdzą, że ta metoda przytulania powoduje spadek śmiertelności wcześniaków z 70% do 30%. Ponadto „kangurowanie” powoduje u tych dzieci przybieranie na wadze, a także wycisza je i uspakaja.

Poprawia samopoczucie

Gest przytulenia wyzwala w nas pokłady dobrej energii. W monecie, gdy zostajemy przytuleni uwalniane są dwa hormony odpowiedzialne za uczucie szczęścia: dopamina i serotonina. Powoduje to, że na naszej twarzy automatycznie pojawia się uśmiech. Obudzony w ten sposób optymizm pozwala też skuteczniej poradzić sobie w trudnych, stresujących sytuacjach. Zwłaszcza, gdy nadawcą gestu jest osoba nam bliska.

Buduje poczucie bezpieczeństwa

To jeszcze pozostałości z okresu wczesnego dzieciństwa, kiedy właśnie kontakt z najbliższą nam osobą – czyli mamą – uspakajał, pocieszał, dawał oparcie. Podobnie jest w dorosłym życiu – gdy bliska nam osoba obdarowuje nas tym gestem, odczytujemy to, jako rodzaj niemego wsparcia.

Reguluje ciśnienie krwi

Gdy zostajemy przytuleni w naszym organizmie dochodzi do wyzwolenia oksytocyny (ważny neuropeptyd). Jest ona odpowiedzialna m.in. za regulację ciśnienia krwi, a także za obniżenie napięcia, lęku, niepokoju – czyli emocji, które towarzyszą nam zwykle w stresujących sytuacjach.

Wzmacnia system odpornościowy
Przytulanie wyzwala wzmożoną produkcję wzmacniających barierę ochronną przed drobnoustrojami: wirusy czy bakterie hormonów czyli serotoniny, dopaminy oraz oksytocyny. Dzięki temu zyskujemy gwarancję rzadszego chorowania oraz dużo szybszego wychodzenia z infekcji.

***
Jak zatem widzicie – warto się przytulać dla zdrowia. Dlatego nie oszczędzajcie sobie tego drobnego gestu – czy to w relacjach partnerskich czy przyjacielskich.

Źródło: Moda na zdrowie (nr 143); zwierciadlo.pl; womenshealth.pl
Zdjęcie: pexels.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top