dziecko

Powody, dla których warto ograniczyć dzieciom dostęp do telewizji

Ta niezwykle popularna forma rozrywki naszych dzieci potrafi im skutecznie zaszkodzić. I nie chodzi tu bynajmniej o wadę wzroku czy postawy. Lista potencjalnych zagrożeń jest o wiele dłuższa

Kłopoty ze snem

Niektórzy rodzice traktują wieczorne oglądanie telewizji przez ich pociechy, jako swoistą nagrodę po trudach szkoły. Inni sądzą, że obejrzenie bajki przed snem pozwoli maluchowi dużo szybciej zasnąć. Niestety najnowsze badania wykazują, że oglądanie telewizji tuż przed snem wpływa na jakość snu. To z kolei powoduje, iż trudniej im rano wstać, a w ciągu dnia mogą miewać kłopoty z koncentracją czy skupieniem uwagi.

Nadwaga i otyłość

Długie godziny spędzane przy ukochanym serialu sprzyjają również problemom z kontrolą wagi. I nie chodzi tu jedynie o brak ruchu, ale także o niezdrowe nawyki związane ze spożywaniem zazwyczaj mocno kalorycznych przekąsek. (Pamiętajmy, że takie działanie mają też owoce spożywane w godzinach wieczornych.).

Kłopoty z układem krążenia

Bezczynne oglądanie telewizji to także zwiększone ryzyko wystąpienia u naszych pociech w wieku dojrzałym zatorowości płucnej. Jeśli dziecko musi obejrzeć ukochany film, to zadbajmy o to, by choć przez chwilę oglądało ją w pozycji stojącej bądź też pospacerowało sobie po pokoju.

Telewizja wpływa też negatywnie na stronę psychiczną. Wyraża się to między innymi przez:

Obniżony intelekt

Naukowcy doszli też do wniosku, że długotrwałe oglądanie telewizji przez dzieci ma wpływ na gorsze wyniki w nauce – matematyka.

Słabo rozwinięta teoria umysłu

Jest ona odpowiedzialna za umiejętność odgadywania intencji innych osób, wczuwania się w ich położenie czy przyzwolenie na to, by ktoś wyrażał własny punkt widzenia. To z kolei powoduje, że w dzieciach budzi się agresja, której używają, jako języka porozumiewania się ze światem i funkcjonowania w nim.

Zaburzony obraz siebie

Telewizja fałszuje rzeczywistość. Karmi nasze pociechy wyidealizowanym modelem rodziny, w której problemy nie istnieją lub każdy jeden daje się rozwiązać z pomocą … przyjaciół. Telewizja to również nierzadko promowanie idealnego, czyli szczupłego kobiecego ciała oraz wysportowanych męskich sylwetek. To powoduje, że nasze dzieci – zwłaszcza nastolatki – stają się mocno niezadowolone ze swojej sylwetki.

Wymienione powyżej wady telewizji to tylko kilka przykładów na to, jak szkodliwa może być ten popularny sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci. Warto o tym pomyśleć i z umiarem dawkować im tą przyjemność. Nie zaszkodzi też, jeśli będziemy mieli kontrolę nad tym co i jak długo ogląda nasza pociecha. Lepiej znosić fochy niezadowolonego dziecka, niż świadomie narażać je na problemy zdrowotne w przyszłości…

źródło: Moda na zdrowie 09/2018

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top