Świat i Wydarzenia

Pierwsze w Europie studia z zakresu zagrożeń ruszają na Uniwersytecie Łódzkim!

Już w listopadzie b.r. (2017) na Uniwersytecie Łódzkim ruszą interdyscyplinarne studia podyplomowe z zakresu CBRNzagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych oraz związanych z materiałami wybuchowymi. Na kierunku tym kształcić się będą kadry kierownicze instytucji i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego.

Czego będą się uczyć słuchacze?

Kierunek o jakim mowa ma na celu wyposażenie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w pakiet niezbędnych umiejętności nie tylko na wypadek ataku terrorystycznego. W trakcie zajęć słuchacze zdobędą wiedzę potrzebną do sprawnego przygotowania i pokierowania akcją ratowniczą w momencie ataku chemicznego, biologicznego czy z użyciem środków radiacyjno-nuklearnych. Ponadto nauczą się oni w jaki sposób prawidłowo rozpoznać rodzaj zagrożenia, a także jak działać, aby zminimalizować liczbę ewentualnych strat czy ofiar.

Jak będą wyglądały zajęcia?

Słuchacze będą brali udział w dwóch rodzajach zajęć: teoretycznych prowadzonych przez wykładowców akademickich oraz praktycznych – laboratoryjnych i poligonowych.

Ponadto zajęcia będą podzielone na różne bloki tematyczne. Będą one dotyczyły takich ważnych zagadnień, jak:

  • trujące środki trujące;
  • toksyczne środki przemysłowe;
  • działania sapersko – pirotechniczne;
  • procedury antyterrorystyczne;
  • zarządzanie służbami;
  • zbieranie i zabezpieczanie dowodów kryminalistycznych;
  • rozpoznawanie czynników biologicznych użytych w trakcie ataku;
  • zagadnienia z zakresu: toksykologii, mikrobiologii i genetyki.

***

Program studiów został sfinansowany z budżetu UE w ramach międzynarodowego projektu „Support for European Union action in the field of CBRN security managers education” z funduszy Internal Security Fund – POLICE. Do współpracy zaproszeni zostali: Komenda Główna Policji, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii oraz Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ze Słowacji. Pierwszymi słuchaczami będą: funkcjonariusze polskiej policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, BOR, a także inne osoby związane z bezpieczeństwem wewnętrznym z polski oraz innych krajów UE.

*źródło: http://www.pap.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top