Ciekawostki

Owsiankowe święto – to już dzisiaj!

Wiedzieliście, że właśnie dzisiaj (10 października) obchodzony jest Światowy Dzień Owsianki? Ustanowiono go ponad 5 lat temu, a jego pomysłodawcą była szkocka organizacja charytatywna Mary’s Meals – działająca na rzecz głodujących dzieci. Z tej okazji w wielu miejscach na świecie odbywają się liczne konkursy i prezentacje dotyczące interpretacji kulinarnych tego dania.

5 powodów, dla których warto jeść owsiankę

Jeśli owsianka jeszcze nie gości w Waszym menu najwyższy czas, by to zmienić. Dlaczego? Oto lista zdrowotnych korzyści, jakie tkwią w tym daniu:

Najlepsze źródło błonnika – co oznacza regulację poziomu cholesterolu, zapobieganie cukrzy typu 2 i otyłości, a także oczyszczanie organizmu z toksyn i wzmocnienie układu odpornościowego (dlatego warto zamienić tradycyjne kanapki czy tosty na gorącą owsiankę z ulubionymi dodatkami).

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia astmy i innych chorób układu oddechowego – potwierdzili to naukowcy, dlatego też zalecają, aby danie to wprowadzać do menu naszych pociech już we wczesnym okresie dziecięctwa.

Ochrona przed miażdżycą, zawałem i udarem mózgu – jest to możliwe, gdyż w owies znajdą się pokłady aventramidów czyli bioaktywnych substancji zapobiegających tworzeniu się w naczyniach złogów tłuszczowych.

Wzmocnienie układu nerwowego – ma to związek ze sporą zawartością magnesu oraz dużej ilości witamin z grupy B, które stanowią idealny zestaw dla mózgu i systemu przewodzenia nerwowego.

Skuteczna obrona przed wolnymi rodnikami – owsianka dostarcza do naszego organizmu niezbędne antyoksydanty, dzięki czemu następuje spowolnienie procesu starzenia komórek oraz zapobieganiu namnażaniu komórek rakowych.

Źródło: http://ulicaekologiczna.pl; Poradnik Zdrowie; http://www.portalspozywczy.pl

Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top