Polecane

Noworoczne postanowienia – jak tym razem ich dotrzymać?

Końcówka roku to dla wielu z nas moment na stworzenie listy noworocznych postanowień. Podpowiadamy, jakich metod użyć, aby tym razem nie skończyło się na samym planowaniu.

Tym razem na pewno Ci się uda!

Czy wiesz, że ze wszystkich osób, które stworzyły listę swoich postanowień noworocznych jedynie 8% jest w stanie wytrwać w nich ponad pół roku? To mało pocieszające. Istnieją jednak pewne metody, dzięki którym tym razem możesz dołączyć do tej grupy. Zobacz, jakie to proste.

Zamień swoje postanowienie w nawyk

Aby osiągnąć zaplanowany cel powinniśmy wytworzyć w swoim umyśle pewne uwarunkowanie, które z czasem zacznie uruchamiać się automatycznie. Przykładem mogą być następujące zależności: Kiedy mam ochotę na coś słodkiego sięgam po marchewkę albo Jeśli dziś środa to idę na basen czy też Jeśli przejdę codziennie 2km będę kimś wielkim dla siebie.

Skup się na uczuciach, jakie będą towarzyszyły Ci, gdy osiągniesz swój cel

Wyobrażając sobie, jak będziesz się czuć, kiedy po raz kolejny udowodnisz sobie, że potrafisz zapanować na przykład nad swoim przesadnym apetytem na słodycze. Im więcej pozytywnych emocji dostrzeżesz, tym łatwiej osiągniesz swój cel.

Poczuj się ze sobą źle

Psycholodzy twierdzą, że aby coś osiągnąć i pobudzić się do działania, powinniśmy poczuć się ze sobą choć trochę niekomfortowo. W przeciwnym wypadku liczba wymówek urośnie do takich rozmiarów, że nie będzie nam się chciało realizować swojego zadania. O co chodzi? Aby zmotywować się na przykład do odchudzania, załóż na siebie ciuch, w którym jeszcze niedawno całkiem dobrze wyglądałaś. Motywacja do działania znajdzie się sama.

Podziel swój nadrzędny cel, na mniejsze „podcele”

Wiele osób rezygnuje ze swojego postanowienia, ponieważ skupiają się na długości drogi, jaką mają do pokonania. Jeśli jednak podzielili by „trasę” na kilka krótkich odcinków tak szybko by się nie zniechęcili. Psycholodzy zachęcają tu do wdrożenia techniki magicznej połówki. Przykładowo – mam do zrzucenia 10kg. To dużo, ale jeśli podzielisz wyzwanie na dwie części, wydaje się bardziej realne do osiągnięcia. I rzecz bardzo ważna: za każde osiągnięcie „podcelu” wręcz sobie nagrodę. To także działa motywująco.

Realizację swojego postanowienia zacznij od 1 stycznia

Dlaczego to takie ważne? Po raz kolejny tłumaczą to psycholodzy. Otóż nasz mózg do podjęcia konkretnego działania potrzebuje tzw. czasowych punków orientacyjnych czyli bodźca do wdrożenia nowego zadania. Początek nowego roku wydaje się być tu jak najbardziej odpowiedni.

*źródło: Skarb 01/2018:
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top