Świat i Wydarzenia

Noble 2016 rozdane

Z roku na rok da się zaobserwować coraz gorętsze dyskusje o laureatach nagrody.

Wydaje się, że rada przyznająca nagrody chce za każdym razem zaskoczyć świat. Nie brakuje komentarzy, że nagrody te straciły swoją prawdziwą wartość i wręczane są zgodnie z aktualnymi politycznymi relacjami czy prywatnymi sympatiami.

W tym roku największą burzę wzbudziło przyznanie Nagrody Nobla z literatury osobie, która niewątpliwie jest wielkim artystą jednak nie napisała żadnej książki. Uhonorowany został Bob Dylan. Na oficjalnym profilu Nagrody Nobla na Twitterze mogliśmy przeczytać komunikat: „Nagrodę przyznano za stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ogromnej tradycji piosenki amerykańskiej.”

Krytycy skupiają się w swoich opiniach na fakcie, że twórczość Dylana nie odpowiada tradycyjnie rozumianym formom literackim, które nagradzano do tej pory. Pozostaje pytanie czy jest to uczciwe wobec pozostałych kandydatów. Nie można nie docenić wpływu twórczości Boba Dylana na kulturę współczesną, jednak czy jest to wpływ w dziedzinie literatury?

Pozostali laureaci Nagrody Nobla 2016:

Fizyka: Duncan Haldane, John M. Kosterlitz, David J. Thouless- za „teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii”.

Chemia: Ben Feringa, Jean Pierre Sauvage, Fraser Stoddart- za: „zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych”

Fizjologia/Medycyna: Yoshinori Õsumi- za: „odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii”

Pokojowa: Juan Manuel Santos- za: „porozumienia pokojowe z organizacją partyzancką FARC”

Ekonomia: Oliver Hart, Bengt Holmström- za: “wkład w teorię kontraktu”

(Źródło: tvn24.pl, Wikipedia.pl)

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top