Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Najzdrowsze korzyści, jakie daje… jazda na rowerze

Przesiadając się na rower, dajemy wyraz swojej troski o środowisko, ale i zaciekawienia otaczającym światem. Ale to nie jedyne atuty, jakie można przypisać tej bardzo popularnej formie aktywności. Poznaj najzdrowsze korzyści z uprawiania tego sportu.

Jazda na rower!

Im cieplej na dworze, tym łatwiej zmobilizować się do aktywności fizycznej typu cardio w terenie. Możliwości jest sporo. Mogą to być na przykład: rolki , bieganie, nordic walking, marsze czy wędrówki. Ale do naszej dyspozycji jest też rower – najbardziej ekonomiczny i ekologiczny środek transportu, który możemy wykorzystać również w celu walki z niechcianymi kilogramami. Jakie daje jazda na rowerze zalety? Ich lista jest dość imponująca.

Tanio i bezpiecznie

Dzisiaj, aby pojeździć na rowerze, wcale nie musisz go mieć na własność, gdyż niemal w każdym mieście w Polsce, bez trudu znajdziesz wypożyczalnie miejskie. Tam, już za kilka złotych możesz zwiedzić kawałek miasta, a przede wszystkim ocenić, czy to rzeczywiście „Twoja aktywność”. Fizjoterapeuci uważają zaś, że rower to najbezpieczniejsza forma ruchu, gdyż nie obciąża stawów (60% obciążenia pozostaje na siodełku).

Z korzyścią dla zdrowia

Wybierając rower nie tylko dołączasz do grona miłośników modnego trendu „eko”, ale przede wszystkim masz szansę kompleksowo zadbać o swoje zdrowie. Oto, jak wiele potrafi zdziałać jazda na rowerze:

  • wpływa korzystnie na pracę i stan stawów – eliminuje ich ból oraz przyspiesza regenerację chrząstki stawowej;
  • oddziałuje pozytywnie na układ sercowo – naczyniowy – a konkretnie zapobiega miażdżycy, zawałom i udarom; ponadto zwiększa zdolność organizmu do przyswajania tlenu, która z wiekiem maleje;
  • poprawia koncentrację oraz pamięć długotrwałą – przez co ma dodatni wpływ na zdolność uczenia się oraz ułatwia długotrwałą pracę przy biurku;
  • wykazuje korzystny wpływ na funkcje układu nerwowego – co znajduje wyraz w redukcji poziomu lęku i stresu, a także ułatwia walkę z depresją;
  • zapobiega żylakom – ponieważ pobudza krążenie krwi w łydkach, dzięki czemu nie powstają zastoje w żyłach.

i urody

Jazda na rowerze wpływa dodatnio na kształtowanie sylwetki. Efektem wysiłku są: smuklejsze łydki oraz wzmocnione mięśnie brzucha, kręgosłupa, rąk i klatki piersiowej, co wpływa dodatnio na modelowanie całego ciała. Ponadto wybierając rower, mamy szansę zadbać o swoją urodę. Skóra staje się lepiej dotleniona, co wzmacnia jej funkcje, a także wpływa na zdrowy wygląd, ale i dobrą kondycję.

***
Chociaż rower to uniwersalne narzędzie do spalania tkanki tłuszczowej, budowania sylwetki i wyrabiania odporności psychicznej, to niestety nie każdy może z niego korzystać. Otóż przeciwwskazanie stanowią: zawroty głowy oraz zaburzenia błędnika. Jeśli jednak nie należysz do grupy ryzyka, to jeszcze dziś rozejrzyj się po okolicy i znajdź stację wypożyczalni miejskiej, by sprawdzić, jak wiele frajdy daje jazda na rowerze! Na zdrowie 🙂

źródło: Poradnik Zdrowie (06/2017); Moda na zdrowie (154)
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top