Kosmetyki

Modne składniki cz. 1 – Kwas hialuronowy bez tajemnic

Pojęcie to niejednokrotnie pojawia się w reklamach różnego rodzaju preparatów do pielęgnacji skóry. Mówi się o nim głównie w kontekście jej odmładzania. Co jeszcze potrafi zrobić dla naszego ciała kwas hialuronowy?

Z czym mamy do czynienia?

Kwas hialuronowy to nic innego jak związek zaliczany do grupy cukrów złożonych. Naturalnie wytwarzany jest przez fibroblasty – czyli komórki tkanki łącznej. Znajdziemy go m.in. w skórze właściwej oraz naskórku. Jego obecność w tych miejscach powoduje, że skóra jest jędrna i dobrze nawilżona. Wraz z wiekiem jego ilość drastycznie maleje. Proces ten rozpoczyna się około 45 roku życia i nie jest on do powstrzymania. Możemy go jednak spowolnić, a to oznacza potrzebę jego uzupełniania.

Po raz pierwszy wyizolowano go (pozyskano) z bydlęcej gałki ocznej. Miało to miejsce w 1940 roku.

Jak działa kwas hialuronowy na skórę?

Jedną z ważniejszych jego właściwości jest zatrzymywanie wody w skórze. Ma to związek z faktem, iż jedna cząsteczka kwasu hialuronowego absorbuje 250 cząsteczek wody. Dobrze nawilżona skóra nie starzeje się tak szybko i przez długi czas stanowi naszą naturalną ozdobę. Poza tym kwas hialuronowy wspomaga utrzymanie właściwego napięcia skóry, gdyż wpływa na stan i kondycję włókien kolagenowych odżywiając je i dbając o ich nawilżenie. Substancja o jakiej mówimy ma też znaczący wpływ na lepsze przyswajanie przez skórę składników odżywczych (czy naprawczych), gdyż usprawnia proces ich transportu do naskórka. To jeszcze nie wszystko co potrafi zdziałać dla naszej skóry kosmetyk czy zabieg z kwasem hialuronowym. Jest on również skutecznym środkiem przy:

  • redukcji zmarszczek;
  • podnoszeniu i modelowaniu policzków;
  • odmładzaniu skóry dekoltu, szyki i dłoni;
  • korekty kształtu nosa;
  • przywracaniu owalu twarzy.

Aby jednak tak zadziałał potrzebny jest kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej. Ponadto kwas hialuronowy pełni też funkcję naturalnego filmu chroniącego skórę przed przenikaniem w jej głąb substancji chemicznych oraz bakterii.

***Już w następnym artykule dowiecie się, dlaczego warto szukać w aptekach kwasu hialuronowego w formie doustnych suplementów diety.

*źródło: Moda na zdrowie 07/2018; Skrypt „Kolagen Naturalny”
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top