Odżywianie ogólne

Modne bo … zdrowe – Poznaj 3 najcenniejsze właściwości zdrowotne cukinii

Pochodzi z Włoch gdzie uchodzi za jeden z najbardziej elementarnych składników licznych dań. Jesień (podobnie jak wczesne lato) to moment, kiedy możemy cieszyć się jej najsmaczniejszą formą. W naszej kuchni cenimy ją głównie za delikatny smak, łatwość w obróbce oraz fakt, że łatwo komponuje się z pozostałymi warzywami, przyprawami czy różnymi gatunkami mięs. Jednak kulinarne możliwości to nie jedyny jej atut. Poznaj zdrowotne korzyści sięgania po to warzywo.

  • Jedzenie cukinii pozwala uniknąć groźnych schorzeń układu krwionośnego

Jest to możliwe dzięki dużej zawartości potasu, który reguluje ciśnienie krwi, a także zapobiega powstawaniu niebezpiecznych dla układu krwionośnego skrzepów i blaszek w tętnicach. W ten sposób cukinie potrafi uchronić nas przed takimi groźnymi chorobami, jak: udar, zawał serca czy wylew.

  • Cukinia może pomóc w walce ze stanami depresyjnymi

Warzywo to posiada w swoim składzie m.in. magnez, który odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki temu stajemy się bardziej odporni na stres, przemęczenie i spadki nastroju.

  • Spożywanie cukinii ułatwia walkę z wolnymi rodnikami

Jest to możliwe, gdyż wśród zawartych w niej składników znajdują się witamina C i A. Obydwie uznawane są za niezwykle skuteczne antyoksydanty. Jak to wpływa na nasz organizm? Przede wszystkim stajemy się bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje, których trudno uniknąć w okresie jesień-zima. Ponadto zostajemy wyposażeni w skuteczną broń przeciwko osłabieniu funkcjonowania wielu ważnych organów, któremu sprzyja atak wolnych rodników.

Jak zatem widzimy cukinia to warzywo pełne zdrowia. Warto się nim posiłkować w kuchni. Tym bardziej, że znajduje ona w niej liczne zastosowanie. Można ją spożywać na surowo – zarówno w sałatce, jak i w postaci cienkich pasków posmarowanych serkiem lub hummusem. Cukinia nadaje się też doskonale, jako składnik lecza czy gulaszu. Można ją faszerować i zapiekać. Poza tym cukinia to doskonały dodatek do placków ziemniaczanych, które stają się po jej dodaniu bardziej delikatne i puszyste. Z cukinii można też przygotować smaczną pastę – wystarczy ją lekko obgotować i wymieszać z przecierem pomidorowym. Następnie dodajemy czosnek, sok z cytryny, olej, pieprz i sól do smaku. Jadalne są równie kwiaty warzywa, które można przygotować tak samo jak tradycyjne kotlety.

*źródło: Moda na zdrowie nr 9(76)
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top