Zdrowie

Modne bo zdrowe… – Batat zdrowsza wersja ziemniaka. Zobacz, dlaczego warto sięgać po to warzywo

Bataty najczęściej pojawiają się na naszych talerzach w postaci frytek. Jadamy je wówczas w towarzystwie kurczaka. Modne są też chipsy z batatów. Ale czy oprócz walorów smakowych te słodkie ziemniaki wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie?

Co siedzi w batacie?

Warzywo to śmiało można uznać za prawdziwą bombę witaminowo-mineralną. Znajdują się w niej następujące składniki:

  • witaminy: C, A, z grupy B, E, K;
  • pierwiastki: magnez, fosfor, potas, miedź, mangan, wapń, cynk, sód, selen.

Dlaczego warto sięgnąć po słodkiego ziemniaka?

Przede wszystkim dlatego, że stanowi świetny sposób na uzupełnienie niedoborów wapnia. To ważne dla osób, które są zmuszone unikać mlecznych wyrobów, a nie chcą jedynie faszerować się suplementami. Warzywo to można potraktować, jako dobre źródło potasu – ważnego dla naszego serca. Dzięki wysokiej zawartości fosforu bataty wspomagają nasz układ odpornościowy. Dlatego dobrze jest sięgać po nie właśnie teraz – gdy aura potrafi wprowadzić nasz organizm w stan szoku i osłabienia, a to toruje drogę bakteriom i wirusom. Warzywo to powinni włączyć do diety osoby z problemami ze wzrokiem, gdyż batat dostarcza niezbędną do prawidłowego funkcjonowania oczu luteinę. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się batatem? Słodkie ziemniaki to sprzymierzeńcy wszystkich, którzy walczą z nadwagą. Są bogate w błonnik oraz węglowodany złożone, dzięki czemu sycą na dłużej, a także poskramiają apetyt na słodycze. Warto też nadmienić, że posiadają one sporą ilość przeciwutleniaczy – są więc wskazane przy profilaktyce antynowotworowej.

Nie tylko zdrowie …

Bataty dzięki swojemu doskonałemu składowi naturalnemu sprzyjają także naszej urodzie. Dokonują tego na kilka sposobów:

  • sprzyjają spowalnianiu procesu starzenia skóry;
  • poprawiają wygląd skóry;
  • wspierają kondycję włosów i paznokci;
  • zapobiegają pojawianiu się pęknięć w kącikach ust (tzw. zajady);
  • przeciwdziałają przesuszaniu skóry;
  • likwidują problem rogowacenia skóry;
  • wzmacniają łamliwe paznokcie i zapobiegają temu problemowi.

Reasumując: bataty to zdrowa alternatywa dla naszego tradycyjnego ziemniaka. Chociaż kosztują niemało, warto od czasu do czasu skusić się na nie. Skorzysta na tym nasze zdrowie, ale również wygląd. Czy warto? Oceńcie sami.

Źródła: Zdrowie 02/2018; sfd.pl; odzywianie.info.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top