Ciekawostki

Modne, bo zdrowe … B jak bazylia

Słysząc nazwę „bazylia” nasze pierwsze skojarzenie to aromatyczna przyprawa, którą najczęściej dodajemy do sosu pomidorowego lub dań z dodatkiem tych warzyw. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że bazylia to skarbnica prozdrowotnych właściwości.

Doktor Bazylia

W medycynie ludowej bazylia wykorzystywana była, jako pomocniczy środek przy problemach trawiennych. Stosowano ją również w kąpielach relaksujących i uspokajających. Poza tym znajdowała swoje zastosowanie również w leczeniu schorzeń wątroby i woreczka żółciowego. Sięgano po nią w przypadku schorzeń nerek. Używano jej też, jako płukanki zwalczającej stany zapalne jamy ustnej oraz gardła.

Współcześnie bazylia stosowana jest głównie, jako łagodny środek rozkurczowy. Poza tym można po nią sięgać, aby:

  • złagodzić wzdęcia, gazy i kolki;
  • wspomóc swój układ nerwowy – bazylia wykazuje działanie uspokajające, wyciszające oraz antydepresyjne; ponadto poprawia nastrój;
  • obniżyć bardzo wysoką gorączkę – co może sprawdzić się przy różnego rodzaju infekcjach;
  • zlikwidować wymioty i nudności.

Warto też nadmienić, że bazylia wykazuje działanie bakteriobójcze i wspomagające pracę układu immunologicznego. Ponadto pomaga ona w różnego rodzaju dolegliwościach bólowych. Pozyskiwany z niej olejek znajduje swoje zastosowanie, jako środek zmniejszający zmęczenie i stres.

źródło: Samo Zdrowie maj/czerwiec 2018; poradnikzdrowie.pl; „Zioła” K. Mikołajczyk i A. Wierzbicki; baziolka.pl; Poznaj moc ziół (Deccoria)
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top