Dla niej

Krótka historia … szpilek

Czy wiesz, że… słowo szpilki wywodzi się z włoskiego „stiletto” i oznacza … sztylet.

Kobiety za nimi szaleją, gdyż stanowią najlepszy synonim kobiecości. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Posiadają zdobienia lub są ich pozbawione. Jedne zapinane na pasek, inne wsuwane. Zadanie każdej pary jest jednak takie samo: nadać kobiecej sylwetce atrakcyjności i podkreślić jej seksapil. Jednakże mało, która z nas kobiet wie, że pierwsze szpilki … nosili mężczyźni, a ich rola nie polegała na uatrakcyjnianiu wizerunku. Miały one bardziej praktyczne zastosowanie. Otóż, ułatwiały mężczyznom utrzymanie stopy w strzemionach końskich siodeł.

Damska wersja obuwia pojawiła się najprawdopodobniej w 1533 roku, a one same zdobiły nogi Katarzyny Medycejskiej, która przywiozła je na dwór francuski wprost z Florencji. Szpilki dodały jej wzrostu, dzięki czemu prezentowała się ona wyjątkowo atrakcyjne w dniu swojego ślubu z księciem orleańskim Henrykiem – synem króla Francji Franciszka I. Nowa moda szybko rozprzestrzeniła się nie tylko na dworze francuskim, ale i w całej Europie, przy czym początkowo nosiły je jedynie bogate arystokratki. Ich charakterystyczną cechę stanowiły czerwone obcasy i podeszwy. Kolor był wyrazem snobizmu, gdyż w ówczesnych czasach uzyskanie barwy czerwonej, należało do nader trudnych zadań. Materiały w tym kolorze należały też do najdroższych. Wiek XVIII przynosi po raz kolejny męskie zamiłowanie do butów na wysokim obcasie do tego stopnia, że na dworze Ludwika XIV dworska etykieta nie zezwalała na noszenie żadnego innego obuwia. Wtedy też po raz pierwszy szpilki otrzymały charakterystyczne zdobienie w postaci złotej klamry na przedzie.

Czasy rewolucji francuskiej sprawiły, że moda na obuwie na obcasach przycichła. Ponownie Pantofle wróciły do łaski dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy też w 1880 roku w USA powstała pierwsza fabryka obuwia damskiego, a wiodącym modelem były właśnie szpilki. jeszcze przed drugą wojną światową pojawiły się pierwsze szpilki ze zwężonym obcasem – wymysł włoskich projektantów. Pierwsza kolekcja szpilek z bardzo cienkim obcasem pojawiła się w 1947 roku, a przedstawił ją sam Christian Dior. Od tego też czasu szpilka zyskała zupełnie inny wymiar. Stała się synonimem kobiecości. Wyrazem atrakcyjności, elegancji i dobrego smaku. Kobiety noszą je, by dodać sobie pewności siebie i seksapilu, a swoim kreacjom zadać szyku. Jak bowiem twierdziła sama Marilyn Monroe:
„Szpilki dają kobiecie 25% więcej mocy, 50% więcej pewności siebie i 100% więcej seksapilu”…

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top