Dla niego

Krótka historia butów do biegania

Czy wiesz, że przeciętnie buty do biegania, powinno wymieniać się po przebiegnięciu w nich 1000-1200km. Po tym dystansie obuwie traci swoją najważniejszą cechę – amortyzację, co grozi kontuzją.

Buty biegowe to obecnie jedne z najpopularniejszych rodzajów obuwia sportowego. Lubimy je za niebanalną stylistykę, modne połączenie kolorów, ale i niezwykłą wygodę, jaką gwarantują dzięki przemyślanej technologii wytwarzania. Przyglądając się bogatej różnorodności dostępnych modeli, ciężko wyobrazić sobie, że pierwowzorem butów do biegania były … skórzane eleganckie buty z przymocowanymi do podeszwy kilkoma kolcami. A tak właśnie wyglądały pierwsze buty do biegania, które pojawiły się na rynku w latach 20. XX wieku, które cieszyły się niezwykłą popularnością aż do lat 40. . Ich zmodyfikowana wersja – przypominająca już bardziej współczesne obuwie biegowe- pojawiła się w 1960 roku.  Niemal 14 lat później na rynku pojawia się pierwszy model buta biegowego z amortyzacją z pianki EVA. Kolejny pomysł na udoskonalenie butów do biegania, przedstawiła firma Nike w 1979 roku. Wtedy do sprzedaży trafiły też Nike Tallwind – buty z poduszką powietrzną Air. Znajdowała się ona w podeszwie pod piętą lub przednią częścią stopy. Często stosowano obydwa te rozwiązania. W 1984 roku do sprzedaży trafił z kolei pierwszy zaawansowany technologicznie model obuwia Adidas Micropacer z wbudowanym krokomierzem. Umieszczony w okolicy dużego palca nadajnik rejestrował: pokonywany dystans, średnią prędkość, a także liczbę spalonych kalorii. Modele te wciąż są produkowane, ale w dość niewielkiej ilości, chociaż zainteresowanie nimi jest spore. Rok 1986 to kolejna modyfikacja systemu amortyzacji czyli poduszka GEL powodująca pochłanianie energii przy uderzaniu pięty o podłoże. System ten istnieje do dziś, a w niektórych modelach stosowanych jest nawet kilka takich poduszek. 2004 rok to ultralekkie Nike Free, dające uczucie biegania na boso. Rok później (2005) na rynku pojawił się najbardziej minimalistyczny model butów biegowych – Vibram Five Fingers. W roku 2103 firma Adidas wyprodukowała buty biegowe, których najważniejszy element stanowi termoplastyczna pianka poliuretanowa zapewniająca doskonałą sprężystość oraz lekkość obuwiu.

***

Buty do biegania przeszły ogromną metamorfozę: od przypominających eleganckie pantofle skórzanych butów z kolcami, po doskonale trzymające się i dopasowujące do stopy biegacza modele. Dzięki pomysłowości producentów, możemy cieszyć się dziś nie tylko super-wygodnymi, ale również zachwycającymi ciekawą stylistyką butami. Można być też pewnym, że producenci niebawem zaskoczą nas nowymi, jeszcze bardziej rewolucyjnymi rozwiązaniami, a wtedy, kto wie, być może sport, jakim jest bieganie w Polsce stanie się jeszcze bardziej popularną formą aktywności.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top