Ekonomia

Jak zostać dobrym szefem? (cz. 1)

Dzisiaj o dobrego szefa trudno. To często powtarzane stanowisko. Chociaż właściciele firm powiedzą, że dziś o dobrego pracownika jest jeszcze trudniej. Jak zostać szefem, o którym każdy marzy?

Bycie nadzorcą czyjejś pracy nie jest proste. Czasami nie mamy pojęcia jak budować zdrową relację z pracownikami. Nie trzeba przecież się „kochać”, ale spędzamy ze sobą tyle czasu, że moglibyśmy się, choć trochę lubić i szanować. Wielu pracodawców zapomina, że zadowolony pracownik to sukces całej firmy! Jak zostać dobrym szefem?

Po pierwsze, zacznij od siebie. Jeśli wymagasz od pracowników określonych cech lub zachowań, stań się dla nich wzorem. W takich firmach 55% więcej pracowników angażuje się w życie firmy, 53% jest skupionych na zadaniach i chce na dłużej zostać w danej firmie. Przykład zawsze idzie z góry: świadomie lub nie.

Po drugie, prowadź firmę jasno i przejrzyście. Jeśli pracownicy znają zasady funkcjonowania firmy, awansów czy przyznawania premii, oraz wszyscy traktowani są tak samo, to czują się pewnej w danym miejscu. W 94% przypadków ma to wpływ na poczucie szczęścia pracowników, którzy stworzą kreatywny i zaangażowany zespół a nie jedną ze stron konfliktu „my- oni”. Nie zmieniaj, więc zdania nagle i bez uprzedzenia. Nie zmieniaj wcześniejszych ustaleń bez wyraźnego powodu. To denerwuje wszystkich!

Po trzecie, bądź na miejscu. Zarówno Ty jak i Twoi menedżerowie czy kierownicy powinni być na miejscu w firmie, aby na bieżąco pomagać pracownikom i odpowiadać na ich pytania oraz wątpliwości. Jeśli będziecie postrzegani, jako pomocni i otwarci wpłynie to pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy. Warto również publicznie doceniać pracę poszczególnych osób. Nie tylko będą się starać dalej, ale wpłynie to też na ich kolegów, którzy również będą chcieli uzyskać Twoje uznanie.

Po czwarte, wprowadź do słownika „dziękuję”. Szczególnie w większych firmach zapomina się o tym jakże prostym mechanizmie budowania zaufania. Osoby, którym się dziękuje są o wiele bardziej zaangażowane w pracę na rzecz firmy oraz nie myślą o jej opuszczeniu. Fakt, jesteś szefem, ale co zrobiłbyś bez pracowników?

Po piąte, bądź prawdziwy i autentyczny w działaniu. Firma to nie produkt, maszyny, własność to ludzie! Szczere relacje między pracownikami i przełożonymi budują sukces całego przedsiębiorstwa.

Już niedługo kolejne wskazówki!

(Źródło: entrepreneur.com; Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top