Dziecko

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów dla dziecka?

Stomatolodzy biją na alarm, gdyż próchnica atakuje coraz młodszych pacjentów. Aby tego uniknąć, należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej naszych pociech. Dziś podpowiemy, jak wybrać najlepszą pasę do zębów dla dziecka.

Zawartość fluoru – najważniejszym parametrem wyboru

Wybierając najlepszą pastę dla dziecka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość fluoru, jaka się w niej znajduje. To ważne, bo chociaż zadaniem fluoru jest wzmacniać szkliwo zębów na działanie kwasów i bakterii, to w za dużej ilości może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wówczas na zębach mogą pojawić się charakterystyczne kredowobiałe lub brązowawe plamy bądź pasma. Taki objaw daje tzw. fluoroza, która wymaga stałej opieki stomatologicznej.

Zawartość fluoru w dziecięcych pastach do zębów jest ściśle zależna od wieku naszej pociechy. Oznacza to w praktyce, że pierwsza dziecięca pasta – czyli wprowadzona ok. 6 m-ca – powinna być pozbawiona w ogóle fluoru. Idealna pasta dla niemowlaka, powinna posiadać w składzie: żel krzemowy lub żurawinowy oraz ekstrakt tymiankowy bądź z lukrecji. W momencie, kiedy dziecko skończy 2 lata, można już wdrożyć pastę z fluorem o zawartości 250-500ppm. Z kolei pasta dla przedszkolaka, nie powinna zawierać fluoru o stężeniu większym niż 900ppm. Jeżeli nasze dziecko ma już powyżej 8 lat, wtedy jego pasta powinna zawierać stężenie fluoru nie większe niż 1000-1400 ppm.

Smak i zapach – też mają znaczenie

Zwłaszcza, gdy nasz wybór stanowi pasta do zębów dla małego dziecka. Wówczas warto pokusić się o taką, która będzie smakowała maluchowi, a dodatkowo pasowała pod kątem konsystencji. Nie ma to większego wpływu na jej skuteczność, ale stanowi zachętę do tego nielubianego z natury przez dzieci zabiegu higienicznego.

***
Chcąc wybrać dobrą czyli bezpieczną dla dziecka pastę do zębów, należy dokładnie przestudiować jej skład. Zwróćmy też uwagę na to, dla jakiego wieku oraz rodzaju zębów jest ona przeznaczona.

źródła: abc Aptekarza 2/17; dentonet.pl; fot.: collusor_pixabay.com

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top