Ekonomia

Jak wprowadzić dziecko w świat ekonomii?

Foto: Pixabay.com

Warto zdać sobie sprawę, że pierwsze rozmowy na temat finansów można prowadzić już dzieckiem w wieku przedszkolnym. Wczesne zrozumienie mechanizmów ekonomicznych rządzących światem może naszemu maluchowi pomóc w codziennym funkcjonowaniu.

Naukę zacznijmy od pojęć podstawowych, stopniowo przechodząc do zagadnień bardziej złożonych. Pozwólmy dzieciom współuczestniczyć w robieniu zakupów i pokażmy im, jaka jest wartość poszczególnych towarów.

Dla osób dorosłych idea pieniądza jako środka płatniczego jest oczywista, ale dziecko musi ją zrozumieć. Serwujmy mu wiedzę ekonomiczną w małych dawkach i stopniowo. Jak to zrobić? Dajmy dziecku kilka monet, nazwijmy je i pogrupujmy nominałami. Potem pokażmy, że można za nie kupić np. owoce, lizaki, chleb. A może zainicjujecie wspólną zabawę w sklep?

Starajmy się wyjaśniać dzieciom już od najmłodszych lat, że nie możemy kupować wszystkiego, na co mamy ochotę i czasem trzeba ustalać priorytety, dokonywać wyborów w zależności od środków na koncie i bieżących potrzeb.

Nawet dziecko zrozumie, że aby zarabiać, trzeba pracować. Rozmawiajmy z najmłodszymi o tym, że rodzice mają pieniądze, bo wykonują określone czynności, należące do ich obowiązków służbowych. Przekonujmy dzieciaki, że warto się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje, bo stwarza to szansę na dobrze płatną, dającą satysfakcję pracę.

Zwróćmy dzieciom uwagę na to, że nie zawsze powinny ufać reklamom i kupować promowane w nich słodycze, zabawki, czy ubranka. Starajmy się uczulać dziecko na manipulowanie emocjami konsumentów poprzez działania marketingowe.

Unikajmy rozmawiania z pociechami o ,,pieniążkach”.  Zdaniem ekonomistów zmiękczanie tego słowa może powodować, że  pieniądz automatycznie przestaje mieć należne sobie znaczenie.

Pamiętajmy, że dzieci powinny od małego mieć dostęp do pieniędzy i nie mieć wrażenia, że mówienie o finansach to temat tabu. O co należy zadbać w domu? Szanujmy nawet małe kwoty, zwłaszcza drobne tak, by nie były one porozrzucane po kątach. Dziecko powinno nauczyć się szacunku do pieniądza a przede wszystkim pracy, jaką trzeba włożyć, aby je zarobić.

Źródło: rdc.pl; dziecirosna.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top