Poradniki

Jak właściwie dbać o sportową odzież?

Legginsy, topy czy bokserki – chcemy ich mieć jak najwięcej, żeby motywowały do działania, ale kupujemy je również po to, żeby pomagały nam w samym treningu i zapewniały wygodę w czasie ćwiczeń. Ale czy potrafimy o nie należycie dbać, aby służyły jak najdłużej? Poznaj kilka prostych zasad pielęgnacji odzieży sportowej.

Czy robisz to prawidłowo?

Sportowe ciuchy – niektórym z nas trudno wyobrazić sobie bez nich skuteczny, a przede wszystkim pełen dobrej energii trening. To takie małe motywatory, które, gdy tylko znajdą się na naszym ciele z marszu zachęcają do porządnego wycisku. Można mieć ich naprawdę dużo, ale bez względu na posiadaną ilość, warto o nie właściwie dbać. Zobacz, czy aby na pewno robisz to prawidłowo?

Po pierwsze – pierz je regularnie

Włóż między bajki mit, o tym, że im częściej się je pierze, bym szybciej tracą swoje właściwości. Nic podobnego. Poza tym brudna odzież to doskonałe siedlisko bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.

Po drugie – nigdy nie susz swojej odzieży na kaloryferze

To prosta droga do pozbawienia tego rodzaju odzieży przypisanych jej właściwości. Poza tym ubrania suszone na kaloryferze tracą też na swojej żywotności.

Po trzecie – pierz w niskiej temperaturze

Idealnie, jeśli masz w pralce specjalny program do odzieży sportowej. Jeśli nie to kieruj się tym, co znajdziesz na metce, albo pamiętaj, by nie przekraczać temperatury 30 st. C oraz unikaj maksymalnej prędkości wirowania. Lekko wilgotną odzież osusz delikatnie ręcznikiem. W przeciwnym wypadku możesz wyjąć z pralki odzież pachnącą, suchutką, ale … wyblakłą lub pozbawioną fasonu.

Po czwarte – unikaj agresywnych środków piorących

To ważne, gdyż w przeciwnym wypadku Twoje ubrania szybko stracą swoje właściwości. Poza tym szybciej zaczną się przecierać i mechacić.

Po szóste – zawsze kieruj się wskazaniami producenta

On najlepiej wie, jak powinniśmy dbać o naszą odzież, by służyła nam przez długi czas, ciesząc przy tym oko i gwarantując wygodę. Informacje te zapisywane są zazwyczaj na metkach lub drukowane po wewnętrznej stronie ubrań. Aby przez przypadek nie pozbawić się tych cennych zaleceń, zapisz je – opisując dokładnie o jaki rodzaj ubrania chodzi lub … zrób zdjęcia metek.

Po siódme – uważaj, jak pierzesz

Zanim wrzucisz ubrania do pralki – przewróć je na lewą stronę, dotyczy to głównie ubrań z nadrukami. Po drugie – zapnij wszystkie zatrzaski, napy czy guziki. I wreszcie po trzecie – najbardziej delikatną odzież umieść w specjalnej siatce do prania bielizny.

Jak widzisz podstawowe zasady pielęgnacji sportowych ciuchów, nie należą do najbardziej skomplikowanych. Przestrzegając ich sprawisz, że Twoje ubrania – bez względu czy kosztowały setki czy kilkadziesiąt złotych przetrwają długi czas.

źródło: Be Active 03/2018;
zdjęcie: Photo by bruce mars from Pexels https://www.pexels.com/photo/three-women-s-doing-exercises-863977/

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top