Dom i Ogród

Jak pozbyć się ślimaków?

Aby nasz ogród przypominał tajemniczy ogród musimy trochę nad tym popracować. Rośliny wymagają opieki, nawożenia, ale też i naszej ochrony!

Szczerze mówiąc ślimaki to urocze stworzenia. Samowystarczalne, bo w końcu zawsze mają ze sobą swój domek i dzielnie przemierzają kilometry- wieczni podróżnicy. Niestety lubią też podgryzać nasze rośliny i na to już niekoniecznie musimy się zgadzać. Jak pozbyć się ślimaków bez użycia chemii i bez pozbawiania ich życia?

Ślimaki ze skorupką wystarczy zebrać do naczynia i wynieść w odległe miejsce. Oczywiście nie rozwiąże to problemu, ponieważ jeśli spodobało im się u nas to z pewnością wrócą. Jednak czasami takie „najście” spowodowane jest gwałtownymi opadami deszczu, jakie na przykład teraz można zaobserwować w całym kraju. Ślimaki szukają suchych miejsc, więc widzimy ich kolonie na murach i budynkach jak grupowo próbują je pokonać.

Ślimaki bez skorupki to już większy problem, więc trzeba je zwabić w jedno miejsce, z którego możemy je wynieść. Za przynętę mogą nam posłużyć plasterki owoców i warzyw: jabłka, marchewki czy buraki. Co ciekawe ślimaki łase są też na piwo! Wystarczy nalać trochę na spodeczek.

O wiele bardziej skutecznym sposobem jest sadzenie roślin, których ślimaki po prostu nie lubią. Samodzielnie lub w koło ich przysmaków. Jakie to rośliny? Na przykład: czarny bez, nasturcje, macierzanki, wilczomlecze, krwawniki czy orliki. Ich gałązki można także rozsypać między innymi grządkami, jeśli nie chcemy mieć ogrodu pełnego jednej rośliny. W zieleniaczku warto postawić na zioła: tymianek, szałwię, majeranek, gorczycę białą, a także cebulę i czosnek. One skutecznie zniechęcą ślimaki do podjadania naszych roślin.

Czasami pomoże roztwór octu z wodą, który rozpylamy wokół roślin i na ziemi.

(Źródło: Dziennik Łódzki, 10-11 czerwca 2017, Zdjęcie: pixabay.com)

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top