Ciekawostki

Jak odróżnić sztuczny miód od naturalnego?

Nie zawsze mamy czas i chęci, by wczytywać się w etykiety, jakie umieszczone są na słoiczku tego najzdrowszego i całkowicie legalnego słodkiego przysmaku. Bywa, że producenci nie ujawniają też całej prawdy o swoim produkcie. Zobaczcie więc, jak w prosty sposób rozpoznać czy kupiliście naturalną słodycz czy jej doskonałą podróbkę.

Smak

Po spróbowaniu – naturalny miód powinien pozostawić na języku lekki ostrawy (piekący) posmak. Najostrzej smakuje miód gryczany.

Konsystencja

Naturalny miód po nabraniu go na łyżeczkę i przelewaniu na talerzyk, powinien stworzyć niewielki stożek. Gdy po prostu rozleje się po jego powierzchni – to sygnał, że mamy do czynienia ze sztucznym wyrobem.

Stopień rozpuszczenia

Gdy w szklance zimnej wody łyżeczka miodu zacznie rozpuszczą się nierównomiernie i dość ciężko, wtedy masz pewność, że jest to miód naturalny.

Krystalizacja

Tutaj niestety potrzebny jest czas i to sporo czasu, bo przynajmniej kilka miesięcy do roku. Zbrylanie miodu najwolniej zachodzi w przypadku miodu z białej akacji – tutaj proces ten można zauważyć dopiero pod koniec roku, w którym został zebrany. Miodopodobne wytwory nigdy nie zmieniają swojej konsystencji.

***
5 powodów, dla których warto sięgać po miód

1. dba o układ trawienny

rozcieńczony w zimnej wodzie – ułatwia w naturalny sposób zatrzymać biegunkę;

podany na ciepło – wspomaga trawienie;

2. działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie – dlatego poleca się go przy wszelkich (zwłaszcza pierwszych) objawach przeziębienia;

3. wspomaga układ nerwowy – łyżeczka miodu przed snem pomaga zasnąć i łagodzi napięcie nerwowe

4. nałożony na trudne rany ułatwia i przyspiesza ich gojenie

5. pomaga w rekonwalescencji – przyspiesza powrót do pełni sił fizycznych i psychicznych.

 

*źródło: Zdrowie (poradnik) 04/2018
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top