Ciekawostki

Interaktywne zabawki z misją specjalną

Studenci Politechniki Łódzkiej (wydział robotyki i automatyki) oraz Akademii Sztuk Pięknych (wydział wzornictwa przemysłowego) opracowali specjalne zabawki interaktywne, mające na celu wsparcie pracy i terapii dzieci z autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

Jak to działa?

Pomoce powstały, jako element uzupełniający terapii sensorycznej dzieci autystycznych oraz cierpiących na upośledzenie umysłowe. Ich zadanie polega na oddziaływaniu poprzez efekty świetlne, wibracje, kolory, ruch, temperaturę na rozwój dziecka. Dobór odpowiednich pomocy uzależniony jest ściśle od programu terapeutycznego dla danego dziecka. Dodatkowo pełnią one funkcje edukacyjne oraz stanowią wsparcie rozwoju dzieci w sferach: poznawczej i wchodzenia w relacje z innymi. Zabawki i gry mają też za zadanie wykształcić w dzieciach tych umiejętność i chęć podejmowania współpracy. Wśród wymyślonych urządzeń znajdują się m.in.:

  • mata sensoryczna – dziecko może się na niej położyć, bawić lub przykryć się nią; dodatkowo wyposażona jest ona w efekty świetlne;
  • miękki robot Panda – który ma za zadanie eliminowanie negatywnych reakcji u dzieci;
  • gra edukacyjna z podświetlanymi kartami – wspomagająca funkcje poznawcze dzieci.

Wsparcie nie tylko dla dzieci

Przygotowane urządzenia zostały tak opracowane, aby ułatwić również pracę samym terapeutom. Będą oni mogli za pośrednictwem komputera czy tabletu, zmieniać działanie zabawek uwzględniając postępy, jakie będą osiągali ich podopieczni.

***
Opracowane pomoce terapeutyczne i edukacyjne w całości są sponsorowane przez Fundację na Rzecz Nauki w ramach projektu „Robotyka”. Łącznie obejmują one 9 różnych narzędzi, a także specjalne aplikacje graficzne, dzięki którym terapeuci mogą swobodnie nimi zarządzać.

źródło: Poradnik Zdrowie 09/2017; naukawpolsce.pap.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top