Nauka

Głos intuicji to skarb nie tylko dla kobiet!

Z czym kojarzy Wam się pojęcie ,,intuicja”? To nagły przebłysk myślowy, jakiś obraz, rozwiązanie problemu, przejaw kreatywności kojarzony z silnymi emocjami… Zdaniem Ericha Fromma intuicja przydaje się w każdej dziedzinie życia – jest połączeniem wiedzy  oraz życiowej praktyki.

Jedną z bardziej popularnych definicji intuicji jest ta, wedle której określa się ją zdolnością bezpośredniego dotarcia do wiedzy bez udziału naszego intelektu. Brzmi dziwnie? A jednak prawdziwie!

Psychologowie zwracają uwagę, że umiejętność korzystania z intuicji przydaje się w życiu każdego człowieka i to bez względu na płeć. Zdobyta na drodze życiowego doświadczenia intuicja pozwala zdobywać niezwerbalizowaną wiedzę, znacznie ułatwiającą nam rozwiązywanie problemów. Okazuje się, że intuicja jest bardzo  blisko instynktu.

 Warto wiedzieć, że przebłysk genialnej intuicji często towarzyszy wielkim odkryciom naukowym. Dzieje się tak bardzo często, gdy po okresie intensywnej koncentracji przychodzi pora na relaks i odpoczynek.

Jak pisał matematyk Henri Poincare: „Za pomocą logiki dowodzimy. Za pomocą intuicji odkrywamy”.

***

Schemat działania intuicji

  • Zbieranie danych – zmysły przekazują informacje do mózgu, przy czym dane są rejestrowane na poziomie świadomym i nieświadomym.
  • Analiza – nasz mózg przetwarza i porządkuje dostarczone dane.
  • Mapa informacji – na podstawie katalogu posiadanych informacji nasz mózg tworzy całościowy obraz wzorców zachowań, zjawisk i zdarzeń.
  • Aktualizacja mapy – podświadomość nakłada mapę na obraz rzeczywistości, a potem na jej podstawie tworzy scenariusze różnych możliwości, wyciąga wnioski na podstawie zgromadzonych informacji.
  • Priorytety i powiadomienia – wszystkie informacje i związane z nimi zdarzenia ułożone są wedle naszej własnej hierarchii ważności. Niektóre informacje i wypływające z nich wnioski otrzymują priorytet – są bowiem niezwykle ważne i wówczas są przekazywane do świadomości w formie przebłysku intuicji. Z kolei te wszystkie mniej ważne zjawiska nie wymagają natychmiastowej interwencji, więc mają tym samym znacznie niższy priorytet.

Źródło: ,,Zwierciadło” 8/2016; polityka.pl

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top