Medycyna

Czy wierzyć badaniom długowieczności?

Czy chcielibyście wiedzieć ile będziecie żyć? Co jakiś czas pojawiają się kolejne badania i analizy dotyczące tego, jak przedłużyć sobie życie lub co je może ograniczać. Czy jednak wyciągamy z tego jakieś wnioski?

Wielu naukowców poświęciło swoje życie badaniu długowieczności. Wielu wciąż szuka złotego środka do nieśmiertelności, jednak póki go nie znajdziemy możemy jedynie analizować i przedłużać sobie swoje własne życie. Od lat panuje przekonanie, że na to jak długo i w jakim zdrowiu będziemy żyć mają wpływ takie czynniki jak: palenie papierosów, picie alkoholu, dieta, aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i sen.

Co tu dużo mówić, nikt przysłowiowej ameryki nie odkrył. Powinniśmy unikać papierosów, alkoholu i zdrowo się odżywiać. Nie wolno nam prowadzić siedzącego trybu życia, a wręcz powinniśmy uprawiać jak najwięcej sportu. I do tego jeszcze się wysypiać. Jednak jak się okazuje relacje między tymi czynnikami też są ważne.

Australijscy naukowcy doszli do wniosku, że o wiele gorszy od deficytu snu jest jego nadmiar. Dlaczego? Ponieważ jeśli dużo śpimy może to oznaczać, że w naszym organizmie rozwija się jakaś choroba, jesteśmy przemęczeni lub możemy cierpieć na depresję. Podobnie, siedzący tryb życia (np. siedzenie w pracy) nie ma na nas negatywnego wpływu o ile uprawiamy jakiś sport. Jeśli nie, wzrasta ryzyko chorób układu krążenia i zawału serca.

Jak to się ma do wypowiedzi osób, które przekroczyły magiczną granicę 100 lat o tym, że ich lekiem na długowieczność jest spożywanie kieliszka koniaku lub kufla piwa codziennie? Trudno zbadać taką relację. W naszym biegu do długowieczności pozostaje wypracować nam własny system „zdrowego stylu życia” i pamiętać, że każdy organizm zaprogramowany jest na określoną liczbę lat. Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na to czy uda nam się ją przekroczyć czy nie i na każdego z nas działa tak naprawdę coś innego. Warto to brać pod uwagę analizując kolejne „rewelacyjne” wyniki badań naukowców.

(Źródło: time.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top