Zdrowie

Czy na pewno wiesz, co jesz czyli jak szkodzą ulubione przekąski?

Chipsy, słodzone napoje, kolorowe cukierki, czekoladowe batoniki to produkty, po które sięgamy, gdy jesteśmy głodni, chce nam się pić lub czujemy zmęczenie czy przygnębienie. To spory błąd i to nie tylko dlatego, że dostarczają tzw. pustych kalorii. Ich skład również pozostawia wiele do życzenia. Zobacz, czy na pewno wiesz co jesz?

Trucizna na wyciągnięcie ręki

Słodkie i ostre przekąski kuszą nie tylko kolorowymi opakowaniami czy obietnicą niepowtarzalnych doznań smakowych. To także synonim szybkiego zwalczenia głodu, pragnienia czy skuteczny sposób na relaks lub brak energii. Specjaliści od zdrowego żywienia radzą nam byśmy zdecydowanie unikali sięgania po te produkty określając, je jako źródło pustych kalorii i naszych kłopotów z wagą. Ale to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy z nich zrezygnować. Są one niebezpieczne dla nas również z innego względu: zawierają w swoim składzie substancje niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie. Na liście tych najgroźniejszych znalazły się:

  • ALUMINIUM – zawierają go: polewy i kolorowe otoczki cukierków, drażetek oraz dropsów. Uszkadza wiele ważnych układów w tym nerwowego, a także grozi niepłodnością. Tygodniowa dopuszczalna ilość spożycia to 1mg/1kg masy ciała. Jedynie u osób dorosłych norma ta przekroczona jest o co najmniej połowę.
  • KWAS BENZOESOWY używany, jako konserwant (E 210); wchodzący w reakcję z kwasem askorbinowym (witamina C) może powodować zmiany rakotwórcze oraz negatywnie wpływać na komórki rozrodcze. Stanowi on składnik gazowanych, słodzonych i aromatyzowanych napojów.
  • AKRYLAMID – zawierają go chipsy ziemniaczane a także frytki. Jest to substancja rakotwórcza, która pojawia się w trakcie procesu podgrzewania produktów. Dzienna dopuszczalna ilość do spożycia to 2,6mikrograma na 1 kg masy ciała, podczas gdy zaledwie 100g chipsów to co najmniej kilkadziesiąt lub nawet kilkaset mikrogramów tej substancji!
  • OLEJ MINERALNY – dostaje się do naszego organizmu przez opakowania. Najbardziej zagrożone są czekoladowe batoniki. Olej ten to mieszanka węglowodorów nasyconych i aromatycznych. Odkładając się latami może doprowadzić do problemów z układem hormonalnym, wątrobą oraz działać rakotwórczo.

***
Nie tylko ulubione przekąski są groźne dla naszego zdrowia. Także tzw. napoje dla sportowców posiadają w swoim składzie groźne związki fosforu. Ich szkodliwość polega na utrudnianiu wchłaniania wapnia i magnezu, co może okazać się zabójcze dla kości oraz układu nerwowego. Ponadto sprzyjają rozwojowi osteoporozy i zwapnieniu tkanek miękkich. Są też groźne dla dzieci powodując u nich nadpobudliwość.

Źródło: Świat wiedzy marzec/2017;
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top