Aktywny wypoczynek

Chcesz zacząć ćwiczyć? Idź na spacer po parku lub lesie!

Spacer po lesie, parku czy innym obszarze zielonym powinien stać się pierwszą aktywnością w przypadku osób, które do tej pory nigdy nie miały do czynienia ze sportem. Wbrew temu co może nam się wydawać, ta z pozoru prosta aktywność oferuje całą gamę korzyści dla naszego zdrowia. Zobacz, dlaczego warto spacerować codziennie lub przynajmniej 3-4 razy w tygodniu przez co najmniej kwadrans.

Ile potrafi zwykły spacer po lesie lub parku?

Jak twierdzą naukowcy już po 10-15 minutach pobytu w lesie czy parku (na łonie przyrody) możemy odczuć pierwsze korzystne działanie tej formy rekreacji, czyli przyjemne ukojenie nerwów i wyciszenie. Im dłużej będzie trwała nasza wędrówka, tym więcej korzyści sobie zafundujemy. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

  • wzmocnienie systemu odpornościowego;
  • szybkie odzyskanie sił fizycznych i psychicznych;
  • wyrównanie rytmu serca (co jest szczególnie ważne dla osób z arytmią lub innymi zaburzeniami ze strony tego organu);
  • regulacja pracy układu krążenia;
  • usprawnienie pracy układu oddechowego – co da szybki efekt poprawy kondycji.

Ponadto regularny spacer poprawia pamięć, a także wpływa korzystanie na poprawę koncentracji. Dlatego powinny się nim posiłkować głównie osoby, które wykonują pracę umysłową, także seniorzy i wszyscy, którzy chcą uniknąć problemów z pamięcią w wieku starszym. Spacer po lesie to również doskonały sposób na pozbycie się kłopotów ze snem.

Warto podkreślić przy tym, że wykonano badania, które dowiodły, iż skupianie się w trakcie spaceru na dźwiękach natury (śpiew ptaków, szum drzew, podmuch wiatru, plusk wody czy bzyczenie owadów) i ich wyłapywanie, ma zbawienny wręcz wpływ na cały nasz system nerwowy. W ten sposób zwalczymy uczucie niepokoju, lęki, apatię, rozdrażnienie, czy wywoływany przez stres migrenowy ból głowy. Naukowcy odkryli, że naturalne odgłosy to jedyny i najbardziej skuteczny rodzaj wibracji, które są w stanie wpłynąć tak korzystnie na nasze samopoczucie oraz te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za wszystkie negatywne emocje.

Aby rzeczywiście móc odczuć efekty spaceru po lesie czy parku lub innych zielonych terenach, należy na samym początku aktywność tę powtarzać nieprzerwanie przez 3 – 4 dni z rzędu.

Uwaga! Ze względu na wciąż wysoką aktywność kleszczy bytujących właśnie na tych obszarach, warto pamiętać, by:

  • nie wybierać się na spacer z samego rana;
  • mieć na sobie zakryte obuwie;
  • unikać strojów, które odkrywają ramiona;
  • nie wchodzić do lasu czy parku w krótkich spodenkach.

Dobrze jest na godzinę przed wyjściem, zjeść ząbek czosnku lub/oraz wypić napar z czystka. Ten ostatni warto przelać do buteleczki z atomizerem i co jakiś czas spryskać nim ciało.

Źródło: Poradnik 1000 rad 05/2018; Be Active 07/2018
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top