Pielęgnacja ciała

Cała prawda o … rozstępach

Zła wiadomość jest taka, że trudno się ich pozbyć. Dobra, że rozstępy to problem, z którym borykają się nie tylko kobiety, ale i … mężczyźni. I chociaż przywykło się je kojarzyć wyłącznie z otyłością, to problem ten ma dużo bardziej złożony charakter. Dlaczego powstają rozstępy i czy można sobie z nimi skutecznie poradzić?

Skąd się biorą rozstępy?

Wielu z nas odpowiedź na to pytanie, nasuwa się sama – ich przyczyną jest otyłość. To prawda, gdyż u osób otyłych odnotowuje się podwyższony poziom kortyzolu. Hormon ten w nadmiarze wpływa niekorzystnie na fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Rola tych białek z kolei polega między innymi na ochronie skóry przed nadmiernym rozciąganiem – rozstępy są widocznym efektem tego procesu. Ale otyłość to tylko jedna z wielu przyczyn powstawania tych skórnych defektów. Za ich pojawianiem stoją również:

  • spadek ilości produkowanych włókien kolagenowych – dlatego najwięcej pojawia się ich po 35 roku życia, gdy proces wytwarzania kolagenu (białka podporowego skóry) powoli zanika;
  • zły stan włókien kolagenowych – na przykład niszczonych przez nadmiar alkoholu, papierosów, ale również zaniedbań kosmetycznych względem skóry i ciała;
  • leki steroidowe – stosowane regularnie przez dłuższy czas; przyczyniają się one do zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz niszczenia już istniejących włókien kolagenowych;
  • niewłaściwa dieta – jednoskładnikowa lub niskokaloryczna uboga w cynk, który odpowiedzialny jest za dobry stan skóry;
  • skłonności genetyczne;
  • częste wahania wagi.

Wśród osób, które narażone są na rozstępy znajdują się także:

  • nastolatki w okresie dojrzewania;
  • kobiety w okresie menopauzy;
  • przyszłe mamy;
  • kulturyści;
  • osoby zbyt szybko chudnące.

Jak powstają rozstępy?

Zmiany czy też „defekty” skórne, o jakich mowa wyglądają jak wrzecionowate pasma. Miejsca na ciele, które najczęściej atakują to: pośladki, brzuch, uda, piersi. Jak łatwo zauważyć rozstępy mogą przybrać czerwoną lub białą barwę. Ma to związek z etapem tworzenia na jakim się znajdują. Wyróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów:

  • Faza I – zapalna – wtedy przyjmują one właśnie kolor czerwony i wówczas mamy największe szanse, aby się ich pozbyć na dobre;
  • Faza II – zanikowa – wówczas czerwone pasma zmieniają barwę na białą i stają się mniej widoczne, ale za to bardziej wyczuwalne. Na tym etapie możemy jedynie przyczynić się do jeszcze większego zmniejszenia ich widoczności, ale niestety rozstępy zostaną z nami już na zawsze.

Jak zwalczyć rozstępy?

W momencie, kiedy są one w fazie tworzenia – mamy największe szanse na ich zupełne usunięcie. W tym celu warto wdrożyć regularne używanie kosmetyków przeciw rozstępom. Dość dobrze spisują się te w składzie znajdują się: kofeina oraz/lub kolagen. Dobre wsparcie stanowią również kosmetyki na rozstępy dla kobiet w ciąży. Jak postępować, gdy znajdą się w fazie zanikowej czyli przybiorą jasną barwę? Mimo, że nie da się ich zlikwidować zupełnie, warto robić masaże skóry olejkami i balsamami wyszczuplającymi. Należy też pamiętać o regularnym wypijaniu co najmniej 2 litrów wody. Nawilżając skórę od wewnątrz, wspieramy procesy tworzenia włókien kolagenowych.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top