Aktywny wypoczynek

Akademia sportu – spalanie przez …kajakowanie

Sezon letni to idealny moment, by zaprzyjaźnić się bliżej z aktywnością fizyczną. Jeśli jeszcze nie macie tej sprecyzowanej, chcecie spróbować czegoś nowego i lubicie kontakt z wodą, to postawcie na kajaki. Dlaczego? Bo spływy kajakowe to sporo frajdy. Dużo adrenaliny oraz świetny sposób na wyrobienie trudnej umiejętności współdziałania. Ale na tym nie koniec zalet kajaków.

Spróbuj kajakarstwa, bo …

Chociaż w czasie pokonywania trasy o wywrotkę nie trudno i bywa niebezpiecznie, to kajaki znajdują sobie coraz większą rzeszę zainteresowanych. Chodzi przede wszystkim o adrenalinę i przeżycie czegoś niezwykłego. Kajak zapewnia też większą stabilność. Jest przy tym szybszy i o wiele bardziej zwrotny niż łódź. Poza tym trudniej o ciekawsze podziwianie krajobrazów niż z „żabiej perspektywy” czyli niemal z powierzchni tafli akwenu. Kajaki pozwalają też wyćwiczyć umiejętność pracy w zespole. Być może właśnie dlatego, stanowią one często elementy wyjazdów integracyjnych firmowych. To tyle, jeśli chodzi o ogólne pozytywy, jakie daje uprawianie kajakarstwa. Ale to nie wszystkie zalety tej aktywności. Są jeszcze aspekty czysto fizykalne. Jakie? Otóż po pierwsze kajakarstwo to dobry sposób na zrzucanie kilogramów i gubienie centymetrów w bardzo sprzyjających warunkach – w kontakcie z naturą, wodą i wśród zieleni, która jak wiadomo skutecznie relaksuje. Po drugie – kajak pozwala na świetne wytrenowanie i wymodelowanie górnej czeście ciała. Jest to także świetny sposób na atrakcyjny trening aerobowy (wytrzymałościowy). Wysiłek, jaki się wkłada w obsługę kajaka jest niewielki, ale za to długotrwały – a jak wiadomo, to właśnie czas trwania danego wysiłku, wpływa na jego efektywność. Ponadto jeśli opanujemy prawidłową technikę wiosłowania (niemal nieruchomy łokieć) wówczas, kajak pozwala na zaangażowanie dużej grupy mięśni – grzbietu, obręczy barkowej, triceps. Warto też nadmienić, iż mimo wielu silnych emocji, kajakarstwo jest korzystne również dla naszego serca. Wzmacnia je oraz pobudza krążenie.

Źródła: Skarb 07/2017; portal.abczdrowie.pl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top