Aktywny wypoczynek

Akademia sportu – dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Zima to ten okres, kiedy dość trudno nam się zmobilizować do ruchu. Poza tym często panujące warunki pogodowe uniemożliwiają uprawianie ulubionych dyscyplin sportowych. Jeśli nie chcemy mimo wszystko zaniedbać swojej kondycji, a siłownia czy ćwiczenia w domu nie są dla nas, możemy sięgnąć po łyżwy.

Co daje jazda na łyżwach?

To przede wszystkim porcja świetnej zabawy i sposób na przeniesienie się na chwilę w świat dziecięcych lat, kiedy to łyżwy (obok nart czy sanek) stanowiły najlepszą opcję spędzania wolnego czasu z rówieśnikami. Po drugie łyżwy to metoda na wzmocnienie mięśni nóg. To właśnie one pracują w trakcie jazdy najintensywniej. Jazda na łyżwach to także wsparcie odporności organizmu. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na jazdę na świeżym powietrzu. Łyżwy to również metoda na podniesienie wytrzymałości organizmu. Warto też nadmienić, że jazda na łyżwach pobudza do pracy wszystkie partie mięśniowe, dzięki czemu wpływa pozytywnie na kształtowanie sylwetki. Zatem decydując się na tę dyscyplinę sportu zimą, mamy szansę spalić trochę kalorii (zaledwie 60 minut spokojnej jazdy to spalonych 300 kcal!), ale przede wszystkim utrzymać i podkreślić wcześniej wypracowane efekty diety czy ćwiczeń. W trakcie jazdy na łyżwach napinamy ciało i mocno angażujemy: obręcz biodrową, ramiona, ręce. Walcząc o utrzymanie równowagi i konieczność balansowania ciałem, do pracy zmuszane są natomiast mięśnie pleców i brzucha. Ponadto jazda na łyżwach sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Jest to także doskonała forma relaksu i to nie tylko w gronie znajomych czy przyjaciół, ale również w otoczeniu rodziny. Pozostałe korzyści z jazdy na łyżwach to:

  • wsparcie dla serca i układu oddechowego oraz krwionośnego – łyżwy zaliczane są do sportów aerobowych;
  • odciążenie dla kręgosłupa;
  • wyrobienie nawyku utrzymywania właściwej postawy;
  • dotlenienie mózgu.

Poza tym łyżwy to także niezastąpione wsparcie dla psychiki. W trakcie jazdy zmuszeni jesteśmy do skupienia uwagi na wykonywanych ruchach, przez co zapominamy o problemach i odcinamy się od nich skutecznie. Jazda na łyżwach korzystnie wpływa – zresztą jak każda inna forma ruchu – na nasze samopoczucie. Wraz z nabywaniem nowych umiejętności łyżwiarskich, rośnie nasza determinacja, co z kolei pomaga  we wzmocnieniu poczucia pewności siebie.

źródło: Moda na zdrowie 12/2016
fot.: langll (pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top