Popularne

Akademia sportu – Dlaczego warto ćwiczyć z BOSU?

Ten przyrząd gimnastyczny znajduje swoje zastosowanie nie tylko w treningu sportowym, ale również w rehabilitacji. To dobra alternatywa dla piłki gimnastycznej. Ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty, można w niego wyposażyć swoją domową siłownię. Co to jest BOSU i jakich efektów możemy się spodziewać włączając go do swojego treningu?

Co to jest BOSU?

BOSU to przyrząd sportowy składający się z dwóch części:

  • góra – gumowa półkula;
  • dół – stabilna, płaska platforma.

W trakcie treningów można wykorzystywać naprzemiennie obydwie strony urządzenia.

Jakie efekty daje trening z BOSU?

Ze względu na swoją specyficzną budowę, sprzęt ten daje szereg możliwości wykorzystania go zarówno w ćwiczeniach siłowych, statycznych oraz rozciągających. Można go traktować, jak piłkę czy dysk równoważny. Możemy wchodzić na niego i schodzić, co daje efekty podobne, jak w trakcie ćwiczeń na stepie lub stepperze. Efekty, jakich można się spodziewać po jego wykorzystaniu to m.in.:

  • wysmuklenie sylwetki;
  • podkreślenie i wyrzeźbienie mięśni;
  • poprawa gibkości ciała;
  • uelastycznienie kręgosłupa;
  • wyrobienie nawyku utrzymania prostej sylwetki;
  • wzmocnienie mięśni: ud, pośladków, rąk, klatki piersiowej oraz pleców.

W trakcie ćwiczeń angażowane są również mięśnie głębokie brzucha, zatem z BOSU powinny zaprzyjaźnić się osoby, których dążeniem i celem jest płaski brzuch.

BOSU świetnie nadaje się do ćwiczeń modelujących, ponieważ utrzymanie się na nim wymusza ciągłe napięcie ciała.

Warto też podkreślić, że BOSU nie obciąża ani nie niszczy stawów, więzadeł ani ścięgien. Jest to możliwe, gdyż przyrząd jest miękki i zapewnia odpowiednią amortyzację w trakcie wykonywania ćwiczeń na nim.

Trening z BOSU to doskonałe wsparcie dla osób, które przygotowują się do wejścia w sezon sportów wymagających dobrej koordynacji ruchów i umiejętności utrzymania równowagi.

źródło: Poradnik Zdrowie 04/2017; pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top